کد خبر: 409821
تاریخ انتشار: 13:31 - 18 فروردين 1397 - 2018 April 07
خبرگزاری میزان- خوانندگان گرامی می‌توانند سوالات حقوقی، قضایی و مالیاتی خود را در قسمت "نظرات بینندگان" (در پایین همین صفحه) مطرح کنند تا بوسیله تیم کارشناسی وکیل‌آنلاین(متشکل از قضات و وکلا) پاسخ داده شود. شما می‌توانید پرسش‌هایتان را همه روزه برای ما بفرستید تا کارشناسان به ترتیبِ زمان ارسال و نیز بر مبنای میزان پیچیدگی پرسش‌ها به آنها پاسخ دهند. پاسخ‌های ارائه شده، صرفا جنبه ارشادی داشته و قابل استناد در مراجع قضایی و اداری نمی‌باشد.برای یافتن پرسش‌ها و پاسخ‌های پیشین، به آرشیو وکیل‌آنلاین(پایین ستون) مراجعه نمایید.

خبرگزاری میزان- پایگاه رسانه ای رسمی قوه قضائیه، با همکاری قضات رسمی، وکلا و کارشناسان حقوقی زبده در جهت پاسخگویی به سئوالات و رفع ابهامات حقوقی و قضایی مخاطبان گرامی گام برمی‌دارد.

مخاطبین می‌توانند با درج پرسش‌های حقوقی‌، قضایی و مالیاتی خود در قسمت نظرات بینندگان(ذیل همین مطلب) بطور آنلاین، ابهامات حقوقی و قضایی خود را مطرح کنند تا وکیل‌آنلاین به ترتیب زمان ارسال و نیز بر مبنای پیچیدگی پرسش‌ها پاسخگوی سئوالات آنها باشد.

پرسش‌های حقوقی و قضایی‌تان را به وکیل‌آنلاین بفرستید
ابو الفضل گرمابدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
0
0
با سلام،
احترامًا، اداره اوقاف در پی استعلام دادگاه عمومی، گزارش ناقص، غیر واقعی و اثبات نشده ای را به دادگاه اعلام نموده است! هرچند دادگاه به نظر می رسد فعلاً گزارش ارسالی را نپذیرفته ، لکن فعلاً موجب اطاله دادرسی و ..... را در بر داشته است. سوالی که مطرح است؛ آیا میتوان پس از رای صادره به دلیل گزارش ناقص و غیر واقعی(طبق اسناد) از آن اداره اقامه دعوا نمود ؟ لازم به ذکر میباشد طرف دعوی خواهان اداره اوقاف نبوده است.
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: هرچند ارائه گزارش ناقص یا غیر واقع خلاف قانون می باشد اما باید به این امر توجه داشت که گزارش مورد پرسش تا چه میزان در رای صادره از دادگاه مورد توجه و استناد قرار گرفته است. به عبارتی دیگر اینکه گزارش صادره مبنای رای دادگاه بوده یا خیر موضوع مهمی می باشد.
معصومه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
0
0
یک اختلاف ملکی هست شکایت به عنوان تصرف عدوانی مطرح شد داد گاه بدوی قرار اناطه صادر کرد ودادگاه تجدید نظر رای رو به نفع اینجانب که مالک هستم صادر نمود وگفت که طرف مقابل باید اونجارو تخلیه کنه وبعد قرار اناطه رو اجرا کنه ولی بعد از هشت ماه که اجرای احکام خواست ملک رو تخلیه کنه دوروز قبل ازتخلیه به داد گاه تجدید نظر مراجعه می کنه ودستور عدول بصورت خطی میگیره که فعلا اونجا بشینه تا قرار اناطه رو اجرا کنه بعد دو شکایت انجام میده که هیچ کدام مالکیت اون رو ثابت نمی کنه بعد دوسال قاضی پرونده که عوض شده به شکایتی استناد میکنه که چندین سال قبل در ارتبا با خلع ید مطرح شده ودر دادگاه تجدید نظر بعلت نداشتن تقسیم نامه وپایان کار بعلت نیمه کار بودن ساختمان وقولنامه ای بودن قرارعدم استماع صادر کرده وحکم براءت طرف رو صادر میکنه میخوام ببینم آیا دستور عدول اولا صحیح صادرشده ودیگه اینکه قاضی آیا میتونه به رایی که سالها جلوتر براش قرار عدم استماع صادر شده استناد کنه ؟ ممنون میشم از راهنماییتون.
مهراد حسینی محمودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
0
0
با عرض سلام و ارادت
سوال من راجع چگونگی اعاده دادرسی از طریق ریس قوه قضایی است. ماده 477 ادک
باید لایحه اعتراضیه را به چه مقامی ( یا مقام هایی ) تقدیم کنیم ؟
و در کل باید چگونه این فرایند را آغاز و به پایان بریم ؟
با تشکر از شما
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: تظلم‌خواهی‌هایی که در حیطه وظایف دادستان کل کشور است به دادیارانی که در این حوزه هستند ارجاع می‌شود. دادیاران گزارش پرونده را تهیه کرده و نظر خودشان را اعلام می‌کنند. معاون اول دادستان کل نظر قضایی را به دادستانی کل ارائه می‌کند، اگر نظر دادستان کل کشور در مواردی بر این بود که رای خلاف شرع و قوانین است طبق قانون مراتب را به رئیس قوه قضائیه برای تجویز رسیدگی مجدد اعلام می‌کند.
عبدالحسین شیعه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
0
0
باسلام بنده مدت 25 سال در مشاغل سخت و زیان آور در دانشگاه آزاد کار کرده ام اکنون بیکار شده ام . برای بازنشستگی در مشاغل سخت اقدام کردم. ظاهرا دانشگاه آزاد مشمول قانون کار نیست به دیوان عدالت اداری شکایت کردم ولی آنجانیز جواب نگرفتیم حتی سه درصد بیمه بیکاری هم از کارگر کسر میکنند ولی به تامین اجتماعی پرداخت نمیکنند. چکار کنم؟
کاظم -صادقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۹
0
0
به پرداخت چک محکوم شدم تقاضای اعسار دادم و قسط بندی شد حال اصل پول را داده ام می گویند باید خسارت تاخیر تادیه را بدهی با توجه به اینکه در حال حاضر بیکار هستم و معلولیت نیز دارم اگر ندهم باید زندان بروم چیکار می توانم بکنم
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: بدون رویت مدارک نمی توان پاسخ دقیقی ارائه داد. ظاهراً دادخواست اعسار را نسبت به اصل بدهی تقدیم نموده اید. دراینصورت محکومیت به پرداخت خسارت تاخیر تادیه مشمول حکم اعسار قرار نگرفته است. بنابراین می بایست دادخواست اعسار در این خصوص را تقدیم نمایید.
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
سلام علیکم بنده از شهرهای دور کشور هستم، حدود ۵ سال پیش با همسرم به مشکل خوردم ومهریه اش را اجرا گذاشت وحکم توقیف ملک را گرفت ، بعد آمد وآشتی کرد ، من سند ملک را به نام پدر و مادرم زدم ، ونمی خواهم سند به اسم خودم باشد چون اگر سند به نام من باشد ممکن است دوباره با همسرم به مشکل بخورم حال سوالم اینجاست برای اینکه باهمسرم و وراث ( برادر وخواهرم) در مورد ملک به مشکل نخورم چه باید بکنم ؟ ممنون می شوم اگر محبت کنید پاسخ دهید.
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: دوست عزیز پاسخ پرسش شما قبلا داده شده و می‌توانید آن را در خبر شماره 410250 در سایت خبرگزاری میزان، بخش وکیل‌آنلاین مشاهده کنید.
مهدیس خیراندیش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
باسلام و خسته نباشید،میخواستم بدونم کسی که توی زندان هستش و قراره از ستاددیه بهش وام بدن و بانک سند میخواد،میخواستم بونم سند روستایی هم بانک باید قبول کنه یا نه؟؟
توروخدا زود جواب بدید خیلی مهمه
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: به نظر می رسد چنین سندی علی رغم اعتبار قابل پذیرش از طرف بانک نباشد. چه اینکه وثیقه ای مورد قبول بانک می باشد که بتواند از طریق آن در کمترین زمان ممکن طلب خود را در موقع خود وصول نماید.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
با سلام
شخصی که در سال 60 دو باب مغازه از گاراژ ی از شرکت تعاونی اجاره کرده و طی این 37سال ‌شرکت تعاونی بخواهد ملک را بفروشد آیا شخصی مستاجر چون شامل حال قانون 56 می‌شود مستحق سرقفلی هست یا کسب وپیشه. ومبانی محاسبات آن چطور معین می‌شود که مستاجر ملک را تخلیه کند
ضمنا می‌تواند مستاجر هم سرقفلی و هم حق کسب پیشه ادعا کند و بعدا تخلیه کند
ممنون و تشکر
اگر جواب به ایمل هم فرستاده شود ممنون
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: پرسش کننده محترم تاسیس حق کسب یا پیشه یا تجارت با اصطلاح حق سرقفلی فرق دارد. تاسیس حق کسب یا پیشه یا تجارت مربوط به قراردادهای اجاره سال 1356 می باشد که در تعیین میزان آن کارشناس مربوطه به موارد متعدد بسیاری توجه می نماید. علی ای حال با توجه به کلیت پرسش نمی توان پاسخ دقیق تری ارائه نمود.
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
با عرض سلام و ادب خدمت کارشناسان محترم اگر شخصی در بانک پولی را سپرده گذاری کرده باشد و فوت کند، آن گاه چند درصد از مبلغ سپرده طبق قانون مانند مالیات بر ارث و غیره از پول شخص فوت شونده کسر و مابقی به ورثه او پرداخت می شود؟
اسدی ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
سلام ملکی در سال83 به متراژ600 متر خریداری کردم بعد از مدتی که در صدد ساخت ان برامدم متوجه شدم که قبل از بنده به شخص دیگری فروخته بوده به مالک که مراجعه کردم پذیرفت و در جای دیگری 600متر زمین داد که متاسفانه 300متر ان از ان فرد دیگری بود در همین گیر داد مالک فوت کرد متاسفانه وراث فرد متوفی جوابگو نبودن افتادم دنبال حصر وراثت تا گواهی حصر وراثت گرفتم خانم مالک نیز فوت کرد دوباره برای ایشان هم گواهی گرفتم که متاسفانه هر دو گواهی بدلیل اینکه ما از وراث نبودیم بعنوان ذی نفع اقدام کردیم هزینه بر و زمان بر شد حال با گذشت 10 سال دادگاه رای داده که مسیر شکایت اشتباه بوده باید چکار کنم کیفری که نمی شود شکایت کرد حقوقی هم که مسیر اشتباهی است شما بفرمایید بنده چه طور به حق حقوق قانونی خود برسم .... با تشکر از شما
هاشم ف ت
|
United Kingdom
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
0
0
پس از سلام . بعد از اطلاع و جمع اوری مدارک ومستندات اثباتی در مورد خیانت و داشتن روابط نا مشروع قصد طلاق همسرم را دارم و با توجه ببودن ایشان در خارج از کشور و عدم رضایت به بازگشت لطفا اطلاع دهید چگونه میتوانم ایشان غیابا طلاق بدهم ضمنا مهریه ایشان در سال ازدواج ۱۳۵۸ مبلغ یکصد هزار تومان بوده. با تشکر
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: عدم حضور نامبرده مانع اقدام برای طلاق نمی باشد.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
0
0
لطفا نقش و جایگاه پسر خانواده بعد از فوت پدر بیان کنید
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: ظاهراً به لحاظ قانونی تکلیف خاصی برای پسر خانواده وجود ندارد. چه اینکه تعهدات قانونی موجود شامل حال کلیه ورثه می گردد. اما می توان گفت پسر ارشد خانواده می تواند در راستای پرداخت بدهی و اجرای وصیت متوفی از اموال وی نقش آفرینی نماید.
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
0
0
با سلام.درصورت پاسخ منفی در اجابت خواسته اعمال ماده ۷۹ قانون دیوان عدالت اداری.جهت احقاق حق طریق و راه دیگر آن چیست؟باتشکر
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
0
0
طبق قانون شهرداری املاک ساخته شده قبل از سال 49 نیاز به سندی دال بر تجاری بودن ندارند و ملاک اثبات در شهرداری زمان ثبت سند قرارداد کنتور برق ان ملک میباشد یعنی اگر دارنده مغازه ثابت کند زمان نصب کنتور برق مفازه اش قبل از سال 49 بوده از نظر شهرداری ان مفازه تجاری است و متاسفانه هیچ مدرک دیگری اعم از سند رسمی ثبت و سابقه و قبوض دارایی و اتحادبه و غیره را قبول ندارد و فقط زمان نصب کنتور ملاک است و بدبختانه طبق هماهنگی اداره برق و شهرداری به صاجب ملک یا مفازه هم راسا استعلام زمان نصب نمیدهند تا از این غفلت شهرداری سو استفاده کند و صاحب سرقفلی را وادار به پرداخت جریمه تجاری بودن کند
سند مفازه من اشتباه تایپی داشته و مکان مفازه را که باید شمالا به ملک خودی قید شود اشتباها جنوبا به ملک خودی قید شده و چون ملک مفازه دیگری هم دارد و این نشانی مشابه نشانی مفازه دیگر ملک است شهرداری مدعی است که این ملک فقط یک مفازه دارد و چون مهندس شهرداری مطالبه رشوه کرد و ما پرداخت نکردیم چنین مشکلی برایمان پیش امد . که البته با مراجعه به دفتر خانه سند افراز گرفتیم و اشتباه برطرف شد .ماده صد بعد از سه ماه از برای رسیدگی از صلاحیت خارج میشود و باید از طریق دیوان عدالت پیگیری کرد و چون نتوانستیم در زمان سه ماه برگه ثبت کنتور تهیه کنیم پرونده به دیوان رفت .بعد از شش سال دیوان قانع شد که حق با ماست و پرونده به شهرداری برگرداند و گغت سه کارشناس رسمی دادگستری زمان ساخت ملک را گواهی کنند تا مشکل حل شود
سه کارشناس بررسی کردند اما در کمال تعجب و برخلاف گفته روز اولشان که هزینه این کارشناسی بین 75 تا 300 هزارتومان هست و چون سه کارشناس هستند این مبلغ تقسیم بر سه میشود ناگهان با مبلغ سه میلیون ششصد هزارتومانی مواجه شدم ..با اعتراض به ماده صد و کارشناسان انها نظریه را به من ندادند و گغتند تا پرداخت نکنی برگه را نمیدهیم ..کاملا مشخص است مافیای قدرت در شهرداری برای همدیگر کار چاق میکنند ..با کانون کارشناسان رسمی دادگستری تماس گرفتم و مبلع کارشناسی را استعلام کردم انها هم نهایت سیسد هزارتومان براورد کردند ...به کارشناسان منتخب گفتم مشکلی نیست من مبلغ پرداخت میکنم منوط به اینکه رسیدی بدهید که این مبلغ دریافت کردید چون من باید این مبلغ را از صاحب ملک و صاحب مغازه دیگر هم بگیرم و انها قبول کنند که من چنین هزینه ای کردم ..اما در کمال تعجب گفتن این شماره حساب شخصی ماست بریز تا گزارش را بدهیم و رسیدی هم نمیدهیم ..حال من مانده ام و این پرونده ناتمام و نمیدانم چه کنم .ظاهرا کارشناسان مثلا هم برای مشکلات مردم کیسه دوختند و در پی سرکیسه کردن مردم هستند وای بحال کسی که سواد ندارد و گرفتار این خون اشامان به ظاهر مومن بیفتد
وقت حضوری از شهردار گرفتم و ایشان گغتند مشکلی نیست مینویسم به ناحیه بررسی کننند و استعلام بگیرند از ناحیه قبض برق خواستند و گفتند خودمان استغلام میگیریم و اگر مشکلی بود اطلتع میدهیم و اگر نبود به کاسبیت برس مشکل حل شده اما هرچه گفتم اجازه بدید خودم استفلام بگیرم تا برگه ای دستم باشد اجازه ندادند.
اما ظاهرا باز هنوز حل نشده ..ایا راهی هست که بشود این استعلام گرفت ؟ نظر شما جیست ؟
8 سال وقت من و ماده صد و شهرداری و دیوان عدالت و ..همه بخاطر یک لجبازی یک مهندس واقعا چرا قوانین ما شفاف نیست ؟
من سند اجاره و نقل و انتقال این مفازه مربوط به سال 41 و 46 هم دارم سند زمین ملک هم نربوط به دهه 30 است و برگه های برق شخصی مربوط به سال 41 هم ارایه کردم که انزمان خصوصی بوده مگر میشود نقل و انتقالی در ثبت انجام شود در حالیکه ملکی وجود نداشته باشد ؟ پس اسناد رسمی دولتی مثل ثبت و دارایی و اتحادیه یعنی چی ؟ خواهش میکنم اگر امکان دارد راهنمایی ام کنید چندین سال است بخاط یک اشتباه تایپی جنوبا مارو گرفتار کردند .اصلا اگر شهردار یک نفر میفرستاد و حضورا اجر و تیراهن بنا نگاه میکرد کاملا متوجه میشد که زمان ساخت این ملک مربوط به دوره ناصرالدین شاه است و یکنواختی ان کاملا محرزه . ترابخدا کمکم کنید
رسول مردانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
0
0
با عرض سلام و وقت بخیر
اینجانب به مدت 4 سال و اندی در ... مشغول به خدمت بوده ام و با مطرح شدن موضوعی از طرف همسر (نامزد) سابق خود در حفاظت شهرستان فیروزآباد فارس منجر به تشکیل پرونده علیه بنده و اعزام به کمیسیون های ناجا در تهران گردید که نتیجه منفی (معاف از خدمت) علیه بنده اتخاذ گردید و با توجه به ارائه اعتراض خود در دیوان عدالت اداری رأی نهایی مبنی بر "با عنایت به اینکه تنها تخلف شاکی رابطه نامشروع بوده و برای اثبات این امر هیچ دلیلی ابراز نشده و با ملاحظه محتویات پرونده ظن نوعی برای ارتکاب تخلف حاصل نمیگردد و صرف اعلام حفاظت، بدون محکومیت در مرجع قضایی و بدون ارائه مدارک مثبته به کمیسیون رسیدگی به تخلفات، کافی برای صدور حکم محکومیت نمی باشد و از طرفی صرف اعلام این مطلب از سوی شاکی مبنی براینکه با خانم فلان قصد ازدواج داشته دلالت بر مجرمیت وی ندارد، لهذا مستند به مواد 11 و 58 و 60 و 63 قانون تشکیلات و آیین دادرسی و دیوان عدالت اداری ضمن نقض دادنامه صادره توسط هیات طرف شکایت موضوع جهت رسیدگی مجدد و صدور حکم مقتضی (برائت یا محکومیت) با مد نظر قرار دادن مفاد این دادنامه و با ملاحظه دلایل مورد ادعای ابرازی ارجاع می گردد. رأی صادره ظرف مهلت بیست روز پس از تاریخ ابلاغ، قابل تجدید نظر در شعب تجدید نظر دیوان عدالت اداری می باشد." لذا خواشمند است با توجه به رای صادره اینجانب چه اقدامی می بایست انجام دهم... با تشکر از زحمات گرانقدر شما.
امید شکاریان
|
United States
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
0
0
سلام،در تاریخ۷۵/۰۲/۲۵پدر اینجانب فوت کردند،ایشان ملکهای زیادی در شهر های مختلف داشنتد و تعدادی هم بصورتی که فقط میدانیم که ملکهای دیگری هم دارند ولی متاسفانه نه پلاک ثبتی و نه ادرسی از این املاک در اختیار نداریم چگونه میتوانیم از وجود کل املاک پدرمان باخبر شویم؟و حتی تعدادی حسابهای ارزی هم داشتند بعنوان مثال در بانک صادرات شعبه ارزی میرداماد و یک حساب هم که رئیس بانک شرق الاوسط امارات بدلیل دوستی با پدرم سال ۸۳ اطلاع دادند که موجودی در حساب دارند که فقط توانستیم آنرا قانونی دریافت نماییم ولی طبق گفته بسیاری از کارمندان ویا کمپانیهایی که با ایشان دادوستد داشتند فقط متوجه شدیم که یکی در سنگاپور و یکی در ژاپن وجاهای دیگر که از آنها بی اطلاع هستیم نسبت به اینکه در بانک صادراتی ک عرض کردم پاسخ درستی به ما ندادند بعد از ۲۰ سال که بگفته یکی از کارمندان همان بانک فقط لطف کردند گفتند همچین حسابی وجود دارد ولی از اطلاعات دادن پرهیز کردند ممنون میشم راهنمایی فرمایید..البته میدانم طولانی شد ولی یک ملک خام تجاری ب متراژ ۳۶۰۰متر در شهر شیراز در خ امیرکبیر هم داشتیم که مالیات بر ارث و انحصار وراثت هم کرده بودیم ولی عموی بنده و نا مادری بنده در برج۹همان سال اقدام ب فروش میکنند و از آنجایی که ۴صغیر خواهر برادر بودیم و مادر بنده هم سواد خواندن نوشتن نداشت بعد از ۱۹ سال دادگاه و در آخر تجدید نظر استان فارس با وجود تایین وکیل از سوی عموی من و نپرداختن یک ریال از طرف خریدار در شعبه ششم دادگاه تجدید نظر استان فارس ب استناد ماده۱۲۱۴ همه صغار را ممیزه و کلا ما را محکوم ب تنظیم سند و پرداخت هزینه دادرسی و غیره نمودند خیلی غیر منصفانه که مبلغ ملک هم بعلت در طرح بودن شهرداری شیراز به پیشنهاد خود شهرداری ناحیه یک آن شهر ۳۰ملیارد در سال ۹۳ و بدلیل مخالف بودن متصرف ملک توسط خریداری که حتی یک ریال هم برای خرید نپرداخه و درخواست مبلغ ۵۰ تومان و رد از طرف شهرداری و.....رای دادگاه بدون حضور وارثین و عدم اطلاع رسانی وکیلمان متهم ب تنظیم سند شدیم ک بماند حتی متصرف بدون حضور ما اقدام نمود و در اخر رای هم چنین نوشته که وارثین بعلت عدم حضور از تاریخ صدور رای ب بعد میتوانند نسبت ب اعتراض اقدام نمایند واقعا ممنون میشم بعد از خواندن این متن طولانی راهنمایی بفرمایید ویا حداقل با مراجع بالاتر قضایی ایا میتوانم با گرفتن نوبت یا وقتی در میان بگذارم زیرا در این رای آشکارا غبط صغیرها به هیچ عنوان رعایت نشده،با تشکر.
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
0
0
با سلام _شخصی مالک اعیانی شده است با اذن و اطلاع اوقاف چرا که عرصه ملک متعلق به اوقاف است
در حال حاضر یکی از متصرفین سابق ملک از تخلیه ملک امتناع می ورزد آیا امکان طرح دعوای تخلیه در شورای حل اختلاف وجود دارد یا صرفا بایستی خلع ید علیه متصرف و الزاما اوقاف طرح شود؟
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
0
0
سلام _در صورتی که مردی بخواهد برای بعد از مرگش سرپرستی و اداره امور فرزندان رو به همسرش بسپارد بدون اینکه نیازی به جد پدری باشد آیا در قالب وصیت عهدی امکانپذیر است؟
ممنون
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
0
0
سلام خدا قوت محاسبه دیه میخواستم سپاس:
یک شکستگی بازو که پلاتین گذاشتن
شکستگی ساعد دست راست که پلاتین گذاشتن
شکستگی ساعد دست چپ که پلاتین گذاشتن
شکستگی مچ دست راست که عمل شده
شکستگی مچ دست چپ که عمل شده
شکستگی انگشت کوچک دست چپ
شکستگی انگشت دوم دست چپ

تصادف در سال 96 اتفاق افتاده
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: پرسش کننده محترم تعیین مقدار دقیق دیه مطابق جراحات و آسیب های وارده که در رای دادگاه مورد حکم قرار گرفته است صورت می پذیرد.
خیرالله خالدی
|
United Kingdom
|
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
0
0
باسلام
ایا جلسه دادگاه تجدیدنظربه استناد مدارکی که برابر با اصل نشدند رای بدهد چه حکمی دارد؟
اگر جلسه تجدیدنظر بایک نفر قاضی مستشار شروع شود چه حکمی دارد؟
خیلی ممنون

امیری حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
0
0
باسلام
شخصی قسط های وام خودرا پرداخته نکرده و بانک از حقوق ضامنین میخواست کم کند در صورتی که ضامن وام را تسویه کند و پس از شکایت و در دست داشتن سفته وام گیرنده تمام بدهی خود را به ضامن پرداخت میکند ً؟و اگر در صورت نداشتن توان مالی دادگاه به صورت اقساط برای او حکم صادر میکند؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: وام گیرنده می بایست بدهی خود بابت پرداخت وام را به ضامن تسویه نماید. چنانچه مدعی عدم پرداخت یکجای بدهی خود می باشد باید ادعای معسر بودن خویش را به اثبات برساند تا بتواند از امتیازات حکم اعسار که می تواند پرداخت بدهی به صورت اقساط باشد بهره مند گردد.
مجید مجیدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
0
0
با سلام اینجانب دارای فرزند پسر 3 ساله ای می باشم قصد دارم سند ملکی را به نام ایشان بزنم تا احیانا بعد از فوت بنده،محتاج دیگران نباشد.حال اگر تا قبل از 18 سالگی پسرم، بنده میتوانم این ملک رامجددا به نام خودم زده یا اقدام به فروش آن نمایم؟
مجید مجیدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
0
0
در ادامه سوال قبلی ام چنانچه سند ملکی را به پسر 3 ساله ام انتقال بدهم و در طول زندگی ام صاحب فرزندانی دیگر شوم(و تا قبل از 18 سالگی پسرم این ملک را به نام خودم نزده و فوت نمایم) چکار باید کرد که ان فرزندان نیز از این ملک به صورت قانونی سهم داشته باشند؟ آیا با وصیت نامه محضری این کار امکان پذیر است؟
ساسان بیابانگرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
0
0
با سلام
یکفقره چک از شخصی که خود را مدیر عامل شرکت معرفی نمود گرفتم چک به نام شرکت برگشت شده مهر شرکت با شماره ثبت شرکت زیر چک خورده ، شرکت با مشخصات مندرج درچک وجود دارد. اما شخص صادر کننده چک سمت صدور چک ندارد وجزء سهامداران شرکت میباشدو چک را با تقلب و ارائه ادرس واهی و احتمالا تبانی با بانک دریافت نموده
1 - آیا چک فوق کیفری یا حقوقی است .
2 - در هرصورت باید از شرکت شکایت کنم یا شخص صادر کننده با توجه براینکه چک برگشت شده الف بنام شرکت و ب بنام صادر کننده برگشت شده .
از راهنمایی شما متشکرم
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
با سلام. در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۶ در سایت... به دنبال دستگاه صنعتی قهوه ساز بودم که با آگهی ای در کرج مواجه شدم. پس از صحبت با فروشنده، ایشان قیمت دستگاه را هشت میلیون و هفتصد هزار تومان عنوان کردند و عکسی از دستگاه برای بنده فرستادند و از من خواستند تا مبلغ سه میلیون تومان برای بیعانه به حساب شان واریز کنم. متاسفانه بنده این کار را کردم. پس از چند روز تماس گرفتند و گفتند که شریک شان دستگاه را فروخته و به زودی دستگاه دیگری برایم پیدا می کنند. از ایشان خواستم که پول بیعانه را پس بفرستند که از این کار امتناع کردند. چند روز بعد چند عکس از دستگاهی برایم ارسال کردند و گفتند که دستگاه خودشان است و فقط برای آموزش استفاده شده و مدل دستگاه نیز ۲۰۱۱ است و دو سال گارانتی می کنند و دستگاه شامل یک و نیم میلیون تومان لوازم جداگانه است و بدون خط و خش و باطن و ظاهری عالیست. پس از کش و قوس فراوان دوباره مبلغ سه میلیون تومان دیگر از من گرفتند. قرار بر ارسال دستگاه در همان روز بود ولی به بهانه های مختلف تا تاریخ ۲۵ فروردین ۹۷ به طول انجامید تا اینکه بنده به کرج رفتم و خواستم دستگاه را بگیرم که ایشان گفتند دایی شان فوت کرده و نمی توانند. حدود ۳ روز بنده را در کرج سرگردان کردند و مبلغی حدود ۳۰۰ هزار تومان خرج روی دستم گذاشتند. پس از آن با سماجت بنده مرا به خانه شان برده و قانعم کردند که من به شهرستان برگردم و ایشان صبح فردا دستگاه را به همراه گارانتی کتبی و فاکتور مهر شده به وسیله‌ی اتوبوس برایم ارسال کنند. قبل از رسیدن دستگاه هم مبلغ دو میلیون و صد و پنجاه هزار تومان از بنده گرفتند تا مبلغ توافقی پرداخت شده باشد. دستگاه که رسید بسیار خط و خش دار، ناقص (اکثر وسایلی که گفته بودند همراه دستگاه نبود)، و از همه مهم تر مدل دستگاه دو سال قدیمی تر از آن‌چه گفته بودند بود و ضمنا فاکتور و گارانتی را ارسال نکردند. حال هر چه با ایشان تماس می گیرم پاسخگو نیستند. شماره‌ی مادر و کارگرشان و آدرس منزلشان در کرج و به اصطلاح شریک شان را دارم. باید از کجا شروع کنم؟ و آیا امیدی برای احقاق حق هست؟ بعضی از گفته ها به صورت مستند در تلگرام موجود است. لطفا راهنمایی کنید. ممنون.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام و وقت بخیر برام یک ابلاغیه از دادگاه کیفری اومده و ازم شکایت شده میخواستم بدونم شاکی کی هست و حتی نمیدونم شکایت به چه خاطره و بیشتر از 8 ماه هم هست که به اون شهر نرفتم اگه راهنمایی بفرمائید ممنون میشم.
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: با ثبت نام در سامانه ثنا و از طریق کد ملی خود این امکان وجود دارد تا از موضوع مطلع گردید.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام. حدود 4 سال پیش آپارتمانی از یک ملک 4 واحدی اجاره کردم . متاسفانه هنگام عقد قرارداد اجاره به مشاور املاک اعتماد کردم و سند را ندیدم.( شخصی که من از او آپارتمان را اجاره کردم ظاهرا با ترفندی این ملک را با رای دادگاه به نام خود کرده بوده . قبل از این اتفاق صاحب اول ملک را در بانک به رهن گذاشته و وام گرفته بوده است .) چندی پیش از بانک مراجعه کرده بودند برای کارشناسی و مزایده ملک.(چون هیچکدام از اقساط بانک وصول نشده و بانک ملک راتصاحب کرده است.) ظاهرا کسی که من ملک را از او اجاره کرده ام به علت بدهی متواری است و ملک را دوباره به نام صاحب اول زده است. البته بانک هم ادعای مالکیت دارد ... البته من طی اظهار نامه ای به صاحبخانه درخواست پرداخت پول رهن خود را کرده ام . حال سوال من این است با توجه به این همه پیچیدگی در صورت مطرح شدن بحث مزایده و یا هر شرط دیگری من چگونه میتوانم پول خودم را بگیرم.
محسنی ورزنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
با سلام.‌ایا عمل جراحی دیسک کمر موجب ارائه گواهی عدم تحمل حبس توسط پزشکی قانونی میشود؟ اگر لازم‌باشد دیسک گردن رو هم عمل کنند چطور؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: در میان افراد محکوم ممکن است عده ای به دلیل ضعف جسمانی یا ابتلا به بیماری های خاص، مدعی عدم قدرت تحمل شلاق یا حبس باشند و عنوان کنند تحمل این کیفر ها موجب تشدید یا دائمی و صعب العلاج شدن بیماری آن ها، خواهد شد و از مرجع قضایی صدور حکم یا دستور عدم تحمل کیفر را درخواست کنند .
در کشورهای مختلف قانونگذار این امکان را پیش بینی کرده است که اگر بزهکار به دلیل بیماری یا ضعف جسمی و غیره توان تحمل کیفر را نداشته باشد از تحمل آن معاف شود.
قانونگذار ایران نیز در قانون مجازات اسلامی طی مواد مختلف در باب حدود و تعزیرات و همچنین در قانون آیین دادرسی کیفری به این امر توجه کرده و شرایط خاصی را به عنوان پیش فرض پیش بینی کرده و بزهکار را با تحقق شرایط قانونی از تحمل کیفر به صورت موقت یا دائم معاف کرده است. علاوه بر این، در مواردی مانند احتمال تشدید بیماری اجرای کیفر را منوط به نظر کارشناس دانسته است. یکی از وظایف سازمان پزشکی قانونی کشور، اظهار نظر در امور پزشکی قانونی و کارشناسی آن می باشد. از همین روی مطابق ماده یک قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی مصوب 1372 پزشکی قانونی در اجرای احکام محاکم کیفری از رهگذر صدور یا عدم صدور گواهی عدم تحمل کیفر نقش ویژه ای دارد.

به عبارتی دیگر تاریخ تحولات کیفری نشانگر این واقعیت است که مقابله با جرم همواره یکی از دغدغه های جدی بشر بوده است و دولت ها همیشه تلاش می کرده اند با ابزارهای مختلف و راهکارهای جدید مانع ارتکاب و گسترش آن شوند. در چند دهه گذشته دولت ها در پرتو تحول آموزه های حقوق کیفری و جرم شناسی در صدد متناسب سازی واکنش ها با شرایط جسمی و روانی بزهکاران هستند. یکی از ساز و کارهای متناسب سازی پاسخ های کیفری، توجه به توان تحمل کیفر بزهکاران می باشد. مبانی عدم تحمل کیفر را میتوان در آموزه های فقهی، پزشکی و اصول اقتصادی یافت و در مجموع، تشدید بیماری و تأخیر در بهبودی آن، آسیب شدید بزهکاران بیمار یا دارای شرایط خاص، در اثر تحمل کیفر به ویژه شلاق و حبس، همچنین خطر سرایت برخی بیماری ها در محیط زندان به سایر ساکنین زندان به اضافه پرهزینه بودن نگهداری بزهکاران محکوم به حبس که دارای بیماری های پیشرفته هستند از جمله مبانی پذیرش عدم تحمل کیفر است.
در این میان سازمان پزشکی قانونی از رهگذر اظهار نظر در مورد وجود معیار های عدم تحمل کیفر و به دنبال آن صدور گواهی عدم تحمل کیفر، نقش ویژه ای در پاسخ دهی مناسب به بزهکاری خواهد داشت.
قانونگذار پیش فرض های متعددی را به عنوان معیار عدم تحمل کیفر پیش بینی
کرده است که با ارجاع امر به پزشکی قانونی و احراز شرایط مقرر در قوانین،
بزهکار را به طور موقت یا دائم از تحمل کیفر شلاق یا حبس معاف می کند. در
میان سن، جنس، شرایط خاص جسمی و روانی بزهکار در قانون به عنوان مصادیق بارز معیار عدم توان تحمل مجازات در نظر گرفته شده است.با ارجاع بزهکار به پزشکی قانونی، کارشناسان با معاینه و آزمایشات تخصصی و احراز معیارهای ویژه نهاد پزشکی قانونیکه شامل برخی بیماری ها، مسائل زنانگی و شرایط روانی محکوم است.
در رابطه با توان یا عدم توان تحمل کیفر بزهکار اظهار نظر خواهند کرد.
آنچه از معیارهای قانونی و پزشکی حاصل میشود،
ذکر این نکته است که در بسیاری از موارد شرایط بزهکار فقط موجب عدم تحمل کیفر به صورت موقت می گردد با این توضیح که به محض بهبود بیماری یا رفع مانع، کیفر مقرر در دادنامه به اجرا درمی آید. لیکن در برخی موارد که احتمال بهبود شرایط بزهکار وجود ندارد، گواهی صادر شده از جانب پزشکی قانونی به دو طریق بر اجرای کیفر تأثیر می گذارد.
اول، اجرای کیفر به شکلی خاص، به این ترتیب که در اجرای کیفر شلاق حدی یا تعزیری، یک دسته شلاق به تعداد شلاق های مورد حکم آماده و بر بدن بزهکار زده می شود.
دوم، در این حالت، کیفر مقرر، نسبت به محکوم به اجرا در نخواهد آمد بلکه دادرس می تواند از جایگزین های مجازات در جهت پاسخ دهی به بزهکار استفاده کند. لازم است قانونگذار در پرتو یافته های علم پزشکی به جای پیش بینی تأخیر اجرای کیفر، با توجه به شرایط و وضعیت بزهکار قائل به عدم تحمل کیفر بوده و الزامات قانونی را در این زمینه مورد تصویب قرار دهد که در ارتباط با تحمل کیفرهای تعزیری این الزام با تسامح بیشتری امکان پذیر است. همچنین الزامی بودن پذیرش نظر کارشناس پزشکی قانونی از جانب دادرس، گامی دیگر در جهت متناسب سازی پاسخ های کیفری خواهد بود.
آارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
با عرض سلام و خسته نباشید اگر شخصی تماس بگیرد و بگوید که از رادیو برنده فلان جایزه شده اید بعد با ارسال شماره کارت عابر خود قصد پول گرفتن داشته باشد و فرد پول را واریز کند چطور میشود از طریق شماره موبایل فرد و داشتن شماره کارت عابر فرد نسبت به طرف اقدام به عمل آورد؟...ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: اعتماد به این افراد جای بسی تامل دارد. علی ایّ حال نسبت به طرح شکایت در مراجع کیفری صالح اقدام نموده و به شماره کارت عابر بانک و موبایل فرد نیز به منظور اثبات وقوع جرم استناد نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
آیا فردی که هنگام وصیت نامه حضور داشته و تمام حرفهای وصیت کننده را شنیده و وصیت نامه را امضا نموده بعد از 10 سال می تواند به وصیت اعتراض داشته باشد و شکایت نماید یا نه؟
میناااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام .اگر زن بدون ادله محکمه پسند بخواهد در کوتاه تین زمان ممکن طلاق بگیرد درصورتی که مرد حاضر به طلاق توافقی نیست چه باید کرد در ضمن مهریه ۳۱۳سکه بوده بخشیده شده و ۱۴ سکه الان مهر هست
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: توصیه وکیل آنلاین به حفظ و صیانت از زندگی مشترکی است که استمرار آن همواره مورد توجه شرع و قانون بوده است. اما فارغ از این مسائل و نیز در راستای آموزش حقوق شهروندان باید بیان داشت طلاق ناشی از عسر و حرج یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در پایان دادن به یک زندگی مشقت‌بار خانوادگی به زوجه کمک کند. برخلاف مردان، بانوان برای طلاق باید به شرایط و مواردی که در قانون و قباله نکاح ذکر شده است استناد کنند. یکی از این موارد عسر و حرج است که به شرایط سخت و غیرقابل تحمل در زندگی زناشویی اطلاق می‌شود.
به عبارتی دیگر برخلاف حق مطلق زوج در امر طلاق که به موجب ماده 1133 قانون مدنی می‌تواند بدون نیاز به ارائه دلیل طلاق به دادگاه، زوجه خود را به شرط پرداخت نقدی مهریه (غیر از موارد اعسار) و سایر حقوق مالی مطلقه کند، زوجه صرفا تحت شرایطی و به شرط اثبات موارد ادعایی، می‌تواند از محکمه تقاضای طلاق کند. مطابق قوانین مربوطه صدور حکم طلاق زوجه صرفا تحت شرایط قانونی مقدور است و دادگاه خانواده می‌تواند در صورت ثبوت حداقل یکی از شرایط مقرر قانونی از سوی زوجه، حتی بر خلاف رضایت زوج، زوجه را مطلقه کند.
1. شرایط پیش‌بینی شده در قوانین. مانند موارد مقرر در ماده 1129 و 1130 قانون مدنی که هر یک به طور جداگانه شرایط طلاق زوجه را به ترتیب در موارد استنکاف و عجز شوهر از پرداخت نفقه استحقاقی زوجه و در موارد عسر و حرج بیان می‌دارد.
2. شرایط توافق شده بین زوجین در سند نکاحیه و سایر اسناد رسمی تحت عنوان شرایط ضمن‌العقد نکاح یا هر نوع عقد لازم دیگری که در ماده 1119 قانون مدنی مورد تصریح واقع شده است. این ماده قانونی قبلا در ماده 4 قانون ازدواج سال 1310 مطرح بوده است.
3. کراهت زوجه از زوج تحت شرایط مقرر در ماده 1146 قانون مدنی.
از طرفی دیگر باید بیان داشت، ماده 1130 قانون مدنی که با هدف ایجاد حق طلاق برای زوجه در شرایط سخت زندگی زناشویی، در سال 1370 اصلاح شد، به زوجه اجازه می‌دهد که چنانچه ادامه زندگی مشترک زناشویی با زوج مستلزم تحمل عسر و حرج به معنای تحمل سختی و مشقت (اعم از جسمی ‌و روحی، مالی، عرضی و ناموسی و غیره) باشد، به حدی که تحمل آن مشکل و غیر‌ممکن شود، جهت درخواست طلاق به محکمه خانواده مراجعه و دادگاه در صورت اثبات مورد عسر و حرج ادعایی از سوی زوجه، می‌تواند زوج را اجبار به طلاق کند.
برخی مصادیق عسر و حرج مطابق تبصره ماده موصوف به شرح ذیل می باشد:
ـ ترك زندگي خانوادگي توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالي يا ۹ ماه متناوب در مدت يك سال بدون عذر موجه.(عسر و حرج)
۲ـ اعتياد زوج به يكي از انواع مواد مخدر يا ابتلاي وي به مشروبات الكلي كه به اساس زندگي خانوادگي خلل وارد آورد و امتناع يا عدم امكان الزام وي به ترك آن در مدتي كه به تشخيص پزشك براي ترك اعتياد لازم بوده است در صورتي كه زوج به تعهد خود عمل ننمايد يا پس از ترك، مجدداً به مصرف مواد مذكور روي آورد، بنا به درخواست زوجه طلاق انجام خواهد شد.(عسر و حرج)
۳ـ محكوميت قطعي زوج به حبس پنج سال يا بيشتر.(عسر و حرج)
۴ـ ضرب و شتم يا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج كه عرفاً با توجه به وضعيت زوجه قابل تحمل نباشد.(عسر و حرج)
۵ـ ابتلاء زوج به بيماريهاي صعب العلاج رواني يا ساري يا هر عارضه صعب العلاج ديگري كه زندگي مشترك را مختل نمايد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام.با دختر خانمی با مهریه 110 سکه قرار هست که عقد دایم کنم.خانواده ایشان اصرار بر عندالمطالبه بودن مهریه دارند ولی من نظرم عندالاسطاعه میباشد.سوالم اینست که ایا میتوان در دفترچه عقد مهریه را عندالمطالبه نوشت ولی شرط گذاشت که خانم برای مدت زمان مشخصی مثلا 5 یا 10 سال حق درخواست مهریه یا به اجرا گذاشتن انرا نداشته باشد؟ لطفا راهنمایی فرمایی.متشکرم.
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: به نظر می رسد شرط تاخیر در پرداخت مهریه خلاف قانون نمی باشد. چه اینکه مطابق ماده ۹۵۹ قانون مدنی شخص نمی تواند به طور کلی تمام یا بخشی از حقوق مدنی را از خود سلب نماید. از طرفی دیگر امکان تعیین مهریه و عندالاستطاعه بودن آن نیز خود می تواند موید تجویز شرط تاخیر در پرداخت مهریه باشد. بنابراین مهریه از جمله حقوق مالی زوجه می باشد مانند سایر حقوق مالی قابل رجوع یا گذشت و مصالحه و غیره خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
با سلام
بنده تو بازار با یه نفر به صورت مداوم معامله میکردم و پولشواوایل نقدی دریافت میکردم
باگذشت زمان وجلب اعتماد من جنسام روبه صورت چکی به طرف دادم و چکهایی که ایشونم به من میداد چک بازار بود ودست به دست شده بودن با گذشت یه مدت متوجه شدم که همه چکهای تاریخ دار با رسیدن موعد چک ها کتوجه شدم که حسابشون خالیه
وطرف منم بار و بندیل رو بسته و فرار کرده
ادرس صاحبان چک هم که اشتباهه ودستم به جائی بندنیست ومتوجه شدم که طرف منم از خیلی ها به همین طریق کلاهبرداری کرده چطوری من میتونم به حقم برسم
ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
با سلام.من دختر ۱۸ ساله ای هستم که با یک آقای ۲۵ ساله در تلگرام دوست شدم
بعد مدتی چت ایشان تقاضای روابط نامشروع از من داشتند به این عنوان که میتوانیم صیغه کنیم
من تلگرام و شماره‌شان را بلاک کردم با دو شماره دیگر به من پیام دادن و تهدیدم کردن که با توجه به اطلاعاتی که از من دارند آبرو ریزی میکنند
و خواستن تمام خواسته هایشان را اجرا کنم
میخواستم بدونم مراحل شکایت از ایشون چگونه است و من باید چه کنم؟
و اضافه بر آن ما دیدار حضوری نداشته ایم ولی اطلاعات زیادی از من دارند
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: هرچند که خود شما در برقراری رابطه و دادن اطلاعات شخصی خود مقصر بوده اید، اما با توجه به شرایط پیش آمده، ضمن حفظ و تامین دلایل موجود مانند گرفتن اسکرین شات از پیامها و تهدیدهای صورت گرفته به دادسرای جرایم رایانه ای به منظور شکایت از نامبرده مراجعه نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام واحترام
بنده در سال 89يك دستگاه آپارتمان از شخصي پيش خريد كردم كه كد رهگيري نيز صادر شد واحد را در سال 91 تحويل ودر ان ساكن شدم وتمامي پول معامله را به تاييد فروشنده وبنگاه پرداخت نموده ام قراربود بعد از اماده شدن سند با حضور در دفتر خانه سند به نام اينجانب زده شوداما فروشنده در سال 92 بدون اطلاع بنده بادر رهن گذاشتن سند اقدام به دريافت وام از بانك نموده با توجه به عدم پرداخت وام بانك وارد فاز اجرايي شده فروشنده نيز به دليل بدهي هاي ديگر اكنون در حبس مي باشدبنده هم از طريق كيفري وهم حقوقي از فروشنده شكايت كرده ام دادگاه كيفري ايشان را محكوم به يك سال حبس وپرداخت مبلغ وام به صندوق دولت نموده است دادگاه حقوقي به دليل بازداشتي داشتن سندكه تاريخ آنها مقدم بر شكايت بنده است خواسته بنده را كه مبني برفك رهن و التزام به تنظيم سند ودستورتوقف اجرايي بوده رد نموده است لطفا راهنمايي بفرماييد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام خسته نباشید سوالی که داشتم اینه که پدر من صاحب سرقفلی یه مغازه بوده و ایشون فوت کردن وارث من و خواهرم هستیم سوالی که داشتم اینه که ایا مالک می تونه مشکلی برای زدن سند و انتقالش برای ما به وجود بیاره؟ چون تو مدارک تا اونجایی که میدونم حق انتقال به غیر نداریم و اگه مالک نخواد اجازه سند زدن بده باید چه کار کرد و اگه از طریق قانونی بشه کاری کرد این پروسه چقدر طول میکشه؟ و سوال بعدی بعد انتقال سند برای فروش سرقفلی باید چکار کرد بازهم مالک می تونه مشکل ایجاد کنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
آپارتمان بنده در طبقه اول دارای نورگیری که با همسایه کناری مشترک است ما و همسایه هم طبقه ای به این نورگیر از طریق در جداگانه راه داریم و سایر همسایه ها در طبقات بالا تنها پنجره دارند در طبقه اول دیواری وسط نورگیر برا جدا شدن محدوده دو واحد و عدم دسترسی به یکدیگر ایجاد شده است. ایا سایر همسایه ها به استناد اینکه نورگیر مشاعات ساختمان است می توانند درخواست تخریب دیوار را داشته باشند. در آنصورت دو واحد از طریق نورگیر به یکدیگر دسترسی پیدا خواهند نمود با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
باسلام واحترام، درتاریخ 93/03/02 بایکی ازکسبه محل قراردادمضاربه یک ساله امضاءکردیم. پس ازمدت قراردادپولم رامطالبه کردم که به عناوین مختلف امروزوفردادمی کردسال دوم هم سپری شد وهرقدرکه اصرارکردم بازهم نتوانستم پولم رادریافت کنم تااینکه حدود بیست روزپیش وقبل از اینکه تاریخ قرارداددر سال سوم به پایان برسدازطریق دادگاه اظهارنامه دادم که درجواب نوشته است توان پرداخت پول راندارد وازمن تقاضاکرده است بصورت اقساط پول رابرگرداند. لذاخواهشمندم من را راهنمائی فرمائید
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: می توانید نسبت به طرح دعوای مطالبه طلب خود اقدام نمایید. در صورت محکومیتِ نامبرده به پرداخت وجه در صورتی که وی مدعی باشد که توانایی پرداخت یکجای بدهی خود را ندارد می بایست دادخواست اعسار بدهد. قاضی در صورت احراز این امر حسب مورد تصمیم مقتضی مبنی بر تقسیط بدهی یا دادن مهلت مناسب جهت پرداخت خواهد گرفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
باسلام یک واحداپارتمان بایک فرد دیکر شریک بودم سه دانک سه دانک شریکم بعد ازمدتی ازمن خواست تا سهم او رابخرم بارفتن به بنکاه وتنظیم قولنامه وجک ضمانت بابت تنظیم سند به بنده جون قرارداد اولیه به اسم ایشان بوده وپرداخت کامل پول از طرف بنده به گرف مقابل بعد از اتمام درموعدمقرر ابارتمان راتخلیه ننموده وکار به دادکاه کشیده ایا قول نامه وجک وشاهدان مدارک کافی میباشد بر ای کرفتن حکم تخلیه
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: مطابق ماده ۲ قانون آیین داردسی مدنی، هیچ دادگاهی نمی‌تواند به دعوایی رسیدگی کند مگر اینکه شخص یا اشخاص ذی‌نفع یا وکیل یا قائم‌مقام یا نماینده قانونی آنان رسیدگی به‌دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشند.
بنابراین باید بیان داشت بایستی ذی نفعی یا ذی سمتی خواهان در ابتدای امر توسط دادگاه احراز گردد. که با توجه به پرسش ذی نفعی شما محرز نبوده و نیاز است ابتدائاً رابطه مالکانه میان شما و ملک مورد نظر ثابت گردد تا بعداً بتوانید به استناد این رابطه از حقوق مالکانه خود بهره مند گردید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام دوستان بنده یه سوالی داشتم که امیدوارم دوستان به من کمک کنند. بنده از بانکی مبلغی وام دریافت کردم و یک چک به عنوان ضمانت از داییم در اون بانک برای وام گذاشتم ولی بعد از پرداخت چندین قسط چون در پرداخت دچار مشکل شدم بانک از من شکایت کرد ولی یک فقره چک دیگر از مادرم که بابت یه وام دیگه بود رو برای وام مذکور اجرا گذاشتند که دو برابر مبلغ وام اصلی است اکنون سوالم این است ؟آیا میشه میتونن با این چک که متعلق به وام دیگه ای است رو اجرا بزارن بنده باید چیکار کنم ؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: تضامین مربوط و مختص به همان وام قابل اجرا خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
دریک آپارتمان 5 واحدی،مالک یک واحدبدون هماهنگی ورضایت دیگرمالکان بابرهم زدن نمای بیرونی آپارتمان اقدام به نصب کولرگازی نموده است که موجب درگیری ومخالفت شدیدچهارمالک با مالک فوق الذکرگردیده است.خواهشمنداست راهنمایی فرماییدکه چگونه میتوان جلوی اقدام وی راگرفت وکولرراجمع آوری نموده ودرقسمت دیگرساختمان نصب نمودچرا که وی باگردن گلفتی اعلان میکند که کسی نمیتوانددست به کولر بزند.متشکریم.
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: قسمت‌هایی از بنا اختصاصی تلقی می‌شود که عرفاً برای استفاده انحصاری شریک ملک معین یا قائم مقام او تخصیص یافته باشد و نمای خارجی ساختمان قابل استفاده انحصاری نبوده و هر نوع دخل و تصرف و تغییر در نمای ساختمان که جزء اموال مشاعی بوده مستلزم اخذ اذن از تمامی شرکاء است و ماده دو قانون تملک آپارتمان‌ها، قسمت‌های مشترک را در ملکیت مشاع تمام شرکای ملک دانسته است و چنانچه نمای ساختمان آسیب دیده یا مرمت و بازسازی را ایجاب کند، تمام شرکاء در هزینه‌هایی که برای حفظ و نگهداری نماهای ساختمان لازم است مشارکت می‌کنند و اگر نمای ساختمان در مالکیت انحصاری قرار گیرد، زیبا سازی شهر دچار آسیب می‌شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
سلام،جرم فحاشی و ایجادمزاحمت چیست
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: مطابق ماده 608 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات،توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.
در ادامه به بیان نکاتی در این زمینه می‌پردازیم:

1. توهین مذکور در این ماده، توهین ساده محسوب می‌شود.

2. مقصود از واژه افراد در صدر ماده صرفاً اشخاص حقیقی (افراد عادی) می باشد و اشخاص حقوقی و ادارت و سازمان ها را شامل نمی شود، زیرا همانطور که پیش تر گفته شد، توهین جرمی است که بر روی حیثیت و شخصیت افراد واقع می شود همانند جرم افترا، این درحالی است که اشخاص حقوقی دارای شخصیت به این معنا نیست.

3. قانونگذار توهین به افراد را از طریق فحاشی و استعمال الفاظ رکیک ممکن دانسته، این در حالی است که از نظر مقررات کیفری اهانت و توهین عبارت است از به کار بردن الفاظی که صریح یا ظاهر باشد و یا ارتکاب اعمال و انجام حرکاتی که با لحاظ عرفیات جامعه و با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و موقعیت اشخاص موجب تخفیف و تحقیر آنان شود. بنابراین توهین صرفاً به لفظ واقع نمی شود، و حتی می تواند به وسیله رفتار و نوشتن یا تصویر نیز واقع شود.

4. جرم مذکور در این ماده جرمی قابل گذشت محسوب می شود، بنابراین با شکایت شاکی است که قانون شروع به تعقیب می نماید و از همین روی با گذشت وی تعقیب موقوف خواهد شد. اما باید بیان داشت که برای تحقق جرم توهین حضور شخصی که به او توهین شده است ضروری نخواهد بود، بنابراین توهین ممکن است غیابی هم صورت گیرد.

5. مجازات فردی که مرتکب توهین ساده می شود به دلالت ماده 608 شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال می باشد. بنابراین قاضی اختیار به اعمال مجازات شلاق و یا جزای نقدی خواهد داشت.

6. مجازات مقرر در فوق درحالی است که گاهی توهین صورت گرفته در قالب آن ماده، قابل اعمال مجازات نمی باشد، به عبارتی دیگر گاهی تعرض به حیثیت افراد از طریق توهین موجب اعمال مجازات حدی خواهد شد.

مزاحمت نیز مصادیق گوناگونی دارد که حسب مورد ضمانت اجراهای آن متفاوت خواهد بود.
بهزاد بروجردی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
0
0
یکی از اشنایان یک کیلو طلا گرفته از همکار برای کار کردن و یک رسیده دستی نوشته شده و دو نفر امضا کردند و رسید پیش طلبکار مونده فقط
حال هر ماهه مبلغی بابت کارکرد ( نزول) مشخص شده به صاحب طلا پرداخت میشده
حال با توجه به وضعیت بازار و مبلغ زیاد این نزول و با توجه به اینکه هر کیلو طلا اون موقع ۹۰ میلیون بوده و الان نزدیک ۱۷۰ میلیون
و ایشون فردی ابرو دار هستند در بازار ولی با توجه به شرایط امکان پرداخت یکباره میسر نمی باشد و فرد طلبکار خواستار اینیک کیلو طلا با مبلغ فعلی هستند چه کاری می شود کرد
با تشکر از شما
بهزاد ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
0
0
با سلام
اینجانب، مادر گرامیم را بیمه درمانی پایه و تکمیلی نموده ام. مادر در اواخر عمر در بیمارستان بستری شده بودند و در همان جا به رحمت خدا رفتند. قسمتی از هزینه های بیمارستانی از بیمه پایه تادیه شده و مابقی هزینه ها توسط یکی از وراث از ماترکه مرحوم پرداخت شده است. و هم اکنون نیز مدارک پزشکی و اسناد بیمارستان دست ایشان میباشد ( همان شخصی که از بیمارستان تسویه نموده است). برای استفاده از بیمه تکمیلی و دریافت هزینه ها نیازمند مدارک بیمارستانی است که مدارک توسط دارنده به اینجانب تحویل داده نمیشود و از طرفی هم مدارکی که مجددا از بیمارستان صادر میشود با ذکر عبارت " المثنی" میباشد که بیمه تکمیلی از قبول اسناد المثنی خودداری میکند.
سوال اول: برای دریافت مدارک چه اقدامی باید نمود ( به دارنده اسناد مراجعه شود یا بیمارستان؟)
سوال دوم: با توجه به اینکه بیش از 10 سال است که حق بیمه پایه و تکمیلی از طرف اینجانب پرداخت میشود و بیمه شونده از بیمه پایه استفاده نموده است قانوناً در صورت پرداخت وجه توسط بیمه گذار (بیمه تکمیلی) به اینجانب تعلق دارد یا به ورثه؟
سمیه. م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
0
0
با سلام.
شوهرم تو تلگرام با چند دختر حرف ميزنه مدت سه سال از ازدواجمون میگذره از روز اول ازدواج کارش حرف زدن با دختر هاس. ميخواستم اقدامی قانونی کنم اگه راهنمایی بفرمايين ممنون میشم
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: توصیه می شود موضوع از طریق مسالمت آمیز حل و فصل گردد. میتوانید با طرح موضوع با بزرگترها و ریش‌سفیدهای فامیل، از ظرفیت تاثیرگذاری آنها استفاده کنید و اگر به این نتیجه رسیدید که با مسالمت، مشکل قابل حل نیست، امکان اقدام قانونی برای شما وجود خواهد داشت.
پرهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
0
0
با سلام و احترام . خواهر و برادر از برادر متوفی خود به چه میزان ارث می برند؟ با تشکر
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: در رابطه با ارث از برادر می توان گفت که اگر کسی که فوت کرده در طبقه اول وراث او کسی باقی نمانده باشد ، یعنی پدر و مادر و اولاد او زنده نباشند در این صورت ارث به طبقه دوم وراث یعنی پدر بزرگ و مادربزرگ و برادر و خواهر و اولاد آنان خواهد رسید ، بنابراین زمانی خواهر و برادر از برادر خود ارث می برند که نه از طبقه اول وراث کسی مانده باشد ، نه پدر بزرگ و مادربزرگ آنان در قید حیات باشند. این نکته در ماده 863 قانون مدنی بدین شرح مورد تاکید قرار گرفته است: وراث طبقه بعد وقتی ارث میبرند که از وارثین طبقه قبل کسی نباشد .
بنابراین اگر شخص فوت شده اولاد نداشته باشد و خواهر و برادر مادری داشته باشد ، سهم آنان یک سوم از ارث خواهد بود که بین خواهر و برادر به تساوی تقسیم می شود.
اگر وارث متوفی ، فقط یک خواهر باشد تمام ارث به او می رسد ، همچنین اگر تنها برادر باشد ، همه ی ارث سهم او خواهد شد و اگر چند برادر یا چند خواهر باشند ، به طور مساوی بین آنان تقسیم می شود و اگر برادر و خواهر باشند به برادران دو برابر هر خواهر ارث خواهد رسید.
اگر متوفی برادر و خواهر پدری داشته باشد و همچنین برادر و خواهر، مادری هم داشته باشد دیگر به برادر و خواهر مادری وی ارثی از او نمی رسد، و ارث بین خواهر و برادر پدری او به نسبت برادر دو برابر خواهر خواهد رسید ، اما اگر از ناحیه پدر او هیچ خواهر و برادری نداشته باشد ، ارث به خواهر و برادر مادری او میرسد.
قانون مدنی در ماده ۸۶۲ طبقات ارث را بدینگونه تعریف کرده است:
• طبقه اول : پدر و مادر،اولاد و اولاد اولاد (نوه)
درجه اول: پدر و مادر و اولاد متوفی
درجه دوم : اولاد اولاد (نوه ها)
درجه سوم : اولاد اولاد اولاد (نبیره ها)
• طبقه دوم : اجداد (پدر ومادر بزرگ) و برادر و خواهر و اولاد آنها
درجه اول : جد ( پدر پدر و پدر مادر ) و جده ( مادر پدر و مادر مادر) و برادر و خواهر
درجه دوم : پدر جد و مادر جد و پدر جده و مادر جده و فرزندان برادر و خواهر
• طبقه سوم : عمات (عمه) و عمام (عمو) و اخوان (دایی ) وخالات (خاله) و اولاد آنها
ا – عمو و عمه و خاله و دایی درجه ( درجه اول) و اولاد آنها ( درجه دوم)
2 – عمو و عمه و خاله و دایی پدر و مادر ( درجه اول) و فرزندان آنها (درجه دوم)
جوادفرامرزی باصری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۸
0
0
سلام میخواستم بپرسم برای اعساردادگاه ازکجاتحقیق میکند
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: طبق ماده 10 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی پس از ثبت دادخواست اعسار، دادگاه مکلف است فورا با استعلام از مراجع ذی ربط و به هر نحو دیگر که ممکن باشد نسبت به بررسی وضعیت مالی محکومٌ علیه جهت روشن شدن اعسار یا ایسار او اقدام کند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
0
0
باسم تعالی
با سلام؛
عرصه یک ملک مشترک به دوقسمت مجزا تقسیم شده و برای هرکدام سند ملکی مجزایی نیز صادر شده است اما با این وجود، این دو ملک در بخشهایی از اعیان (بالکن، دیوارها و...) با هم مشترک می باشند.
حال آیا یکی از مالکین می تواند با استناد به سند ملکی عرصه خود خواهان رفع تصرف اعیانی طرف دیگر شده و وی را به تفکیک اعیان ملزم نماید.
با تشکر
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
0
0
باسلام آپارتمانی راقولنامه کرده ام درتاریخ مقرر خریدار دردفترخانه حاضرنشد ومن عدم حضور گرفته ام حالاهم می گوید فعلا پول ندارم آپارتمان هم تحویل ایشان می باشد درقولنامه هم برای عدم اجرای تعهدات خسارت روزانه درنظر گرفته شده الان من چکار میتوانم انجام بدهم.آیامیتوانم آپارتمان رابه شخص دیگری بفروشم.با تشکر
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: بدون توجه و در نظرگرفتن مفاد قرارداد نمی توان پاسخ دقیقی ارائه داد.اما به طور کلی و فارغ از مفاد قرارداد امکان مطالبه تتمه ثمن و سایر خسارات وارده، برای شما وجود خواهد داشت. ولی باید توجه داشته باشید که دراینصورت دیگر محلی برای فسخ و برهم زدن معامله وجود نخواهد داشت.
فرزاد ک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
0
0
با سلام
ملک اینجانب دارای شماره پلاک ثبتی میباشد که دارای سند رسمی نیست ولی در دفترخانه دارای بنچاق میباشد. تاکنون نیز تحدید حدود نشده است.
شهرداری قسمتی از حد شرقی پلاک را خیابان احداث نموده است.
وقتی به شهرداری جهت مطالبه قیمت زمین مراجعه میشود چنین پاسخ میدهد که بدوا بایستی اثبات شود خیابان احداثی داخل در حدود ثبتی پلاک شما باشد علی رغم ارایه تصاویر هوایی قدیم، شهرداری از احقاق حق اینجانب خودداری مینماید.
وقتی هم به اداره ثبت مراجعه میکنم تا طبق ماده 45 آیین نامه اجرایی ثبت عمل شود و حدود باقی مانده پلاک قبل و بعد از احداث خیابان مشخص و تحدید حدود شود اداره ثبت به بهانه اینکه تصرفاتی از جانب مالک نسبت به خیابان احداثی مشاهده نمی کند فقط قسمت باقی مانده زمین را تحدید حدود مینماید. و از اظهار نظر در خصوص تصرف شهرداری به ملک اینجانب خودداری مینماید تا اینکه خیابان احداثی را از مالکیت بنده خارج نماید.
لطفا راهنمایی نمایید که برای احقاق حق خود هم از جانب شهرداری و هم از جانب اداره ثبت چه اقدامی نمایم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
0
0
چگونه می توان از جرم اختلاس بعد از گذشت 25 سال رفع اثر سوء پیشینه کرد ( همان 25 سال پیش حبس و جزای نقدی صورت گرفته )
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: طبق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ افرادی که مرتکب جرمی بشوند و مجازات آن‌ها به شرح زیر باشد دارای محکومیت موثر کیفری هستند و تا پایان این موارد نمی‌توانند گواهی عدم سوء پیشینه بگیرند.

ماده ۲۵ - محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

الف- 7 سال در محکومیت به مجازات‌های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی

ب- 3 سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنیٌ‌علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه 4

پ- 2 سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌ‌علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه 5

تبصره ۱ ـ در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود، لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذی‌ربط منعکس نمی‌شود، مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات

تبصره ۲ - در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می‌شود.

تبصره ۳ - در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت‌های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌شود.
احمدنوروزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
0
0
باعرض سلام وادب بنده درخصوص عمل پست نزول خوری مزاحم شدم که گیرنده ودهنده جرم است
چندسال است یک نفردربازارتهران اقدام به این کارکرده است بصورتی که چک افرادی که می‌خواهند را میگیرد وبعداز انجام محاسبات وجه یاچک به روز پرداخت میکند که یکی از دوستانم الان درگیراین جریان می‌باشد وتاکنون یک ونیم میلیارد تومن چک داده و حدود ۸۰۰میلیون دریافت کرده که طی چک خودنزول خوربوده درچندین مرحله ودراین راستا بعداز خرابی اقتصادی که برایش پیش آمد چندفقره چک امانت بدون تاریخ هم نزدنزولخوربوده که بابت دیرکرد انهارااجراگذاشته وحتی یک میز در دفتر وی گذاشته وبه کارنزول دادن مشغول هست اگرکلیه مدارک چک داده شده و گرفته شده را همراه با تاریخ ومبلغ و...جمع آوری کرد میشود برعلیه این فرد شکایت کرد وپیگیری نمود وبرای جرم او چه حکمی دارد وچه ادله هایی برای اثبات آن نیاز است از لطف شما سپاسگذارم
بهزاد ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۲
0
0
با عرض سلام- زمینی را که به ارث رسیده و قابلیت افراز را دارد( در محدوده شهر و در مقیاس بیشتر) نظر به اینکه سایر وراث جهت افراز و تقسیم زمین حاضر نمیشوند اداره ثبت اسناد مقدمه افراز را از شهرداری اعلام مینماید (طبق ماده 101 قانون جدید شهرداری) و شهرداری نیز قبول و پاسخ افراز را منوط به مشخص کردن سهم شهرداری(43.375%) از کل ملک و انتقال آن به نام شهرداری نموده است ( امری که برای تفکیک لازم است) و از طرفی تحقق چنین کاری بایستی با حضور و قبول همه وراث باشد. تمام این موارد باعث میشود که بنده به خواسته خود برای افراز ملک نرسم.
سوال: آیا میتوانم رأسا به دادگاه مراجعه و خواسته "افراز ملک" را نمایم؟ آیا میتوان بجای عنوان خواسته افراز از عنوان "تقسیم ترکه" استفاده نمود؟
هدایتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۴
0
0
سلام
شخصی در خرم آباد از من شکایت کرد و ادعا کرد من جاروبرقی را ضمانت خدمات پس از فروش کردم که این مارک جارو برقی از نظر اداره استاندارد حرم آباد تقلبی است!
در حالیکه جارو برقی را کارخانه ای در تبریز که هم استاندارد دارد و هم مجوز از صنعت و معدن و هنوز هم برای برندهای ایرانی تولید می کند است.
مدارک را به دادسرا دادم. بازپرس هم تهران(نیابت) و هم خرم آباد مرا خواستند و مدارک و اسناد را دادم.
اما متاسفانه بازپرس خرم آباد اصرار دارد تخلف کردم!
نه تولیدکننده ام و نه توزیع کننده و نه صاحب مارک. کار من خدمات پس از فروش برای برندهایی که از نظر قانونی وارد و یا در داخل تولید می شوند. بازپرس خرم آباد می گوید ملاک ما استاندارد خرم آباد است و هرگز به استاندارد کارخانه تولید کننده اعتنایی نمی کند.
ضمنا تاریخ ضمانت این جاروبرقی ها گذشته و تا سل 95 ضمانت داشته و این فرد سال 96 شکایت کرده که تا کنون در سراسر کشور یک نفر اعتراضی نکرده و دستگاههای معیوب در زمان گارانتی رایگان تعمیر شده است. ضمنا شاکی فروشنده است و شخصی دیگر بخاطر چکهای برگشتی حکم جلبش را گرفته است.
حالا چکار کنم؟ واقعا میترسم محکوم شوم!
لطفا کمکم کنید.
متشکرم
علیرضا رسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
0
0
با عرض سلام و خسته نباشید
مستاجر مادربزرگ بنده 1سال است اجاره نمیده مبلغ بدهی یکساله 2برابر ودیه موجود است. نه تنها اجاره نمیده تخلیه هم نمی کنه حتی پول شارژ را هم نمیده. 4ماه است. به دادگاه مراجعه کردیم اما نتیجه نگرفتیم لطفا راهنمایی کنید
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: به منظور طرح دعوای تخلیه ضمن سپردن مبلغ ودیعه به حساب دادگستری می بایست به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک مراجعه نمایید. بهتر است در دادخواست خود تقاضای تامین و توقیف مبلغ ودیعه ی سپرده شده به حساب دادگستری را نیز بنمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
0
0
سلام.
بنده 3 سال پيش، نام خانوادگي ام رو به "محمديان فر" تغيير دادم.

دلم ميخواد پسوند "فر" رو از آخرش بردارم.

احتمالا اينکار بدليل منع قانوني فعلا امکان پذير نيست اما آیا تبصره یا راه حلي هست تا نام خانوادگي من کوتاه تر شود؟
سپاس
علی علوی
|
United Kingdom
|
۰۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
0
0
با سلام، لطفا بفرمائید که مسئول رسیدگی به جاعلینی که بدون داشتن پروانه وکالت (نه از طرف کانون وکلا و نه از طرف قوه قضائیه) با دایر کردن دفتر وکالت و مشاورت حقوقی و نصب تابلوی "وکیل پایه یک دادگستری" به امر وکالت مشغول میشوند با چه ارگانی است. همچنین روند رسیدگی به این اقدام مجرمانه و محکومیت بعد از اثبات جرم چیست؟
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
0
0
با سلام و احترام

بنده مدتی قبل قطعه زمینی را به مساحت 282 متر در یکی از روستاهای استان گیلان به صورت قولنامه ای ( مبایعه نامه ) خریداری نمودم. این قطعه یکی از مجموع بیش از صد قطعه زمین تفکیک شده بود که نقشه تفکیکی و شماره قطعات آن نیز موجود و به رویت بنده رسید. برای مبایعه نامه کد رهگیری نیز اخذ نمودم. کد رهگیری صادره را در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام کردم و صحت اطلاعات را چک کردم که بحمدلله درست بود. مجموعه ای که بنمده یکی از قطعات آن را خریداری کردم دارای آب و برق و گاز نیز هست. البته منظور انشعاب نیست. مبایعه نامه فروشنده که از فروشنده قبلی زمین را خریده بود را نیز اخذ کردم. مشاور املاک به همراه بنده مبایعه نامه جدید را به شورای اسلامی بخش و روستا برد و در آنجا رییس شورای اسلامی آن را تایید و مهر نمود. دهیاری روستا نیز عوارض نقل و انتقال تحت عنوان کمک به دهیاری را اخذ و مبایعه نامه را تایید و مهر نمود. ملک کاربری مسکونی دارد و بنا بر اعلام دهیار داخل محدوده طرح هادی نیز می باشد.

اما با همه اینها بنده همچنان نگران بروز اشکال و بر باد رفتن تمام سرمایه زندگی ام هستم. استدعای راهنمایی دارم. برای اطمینان بیشتر آیا لازم است کاری انجام دهم؟ البته برای صدور سند مشاور املاک اعلام کرد که سند تک برگی بعد از ساخت قابل صدور است. اگر الان بخواهم سند بگیرم ، سند فقط برای عرصه صادر خواهد شد و مدتی بعد که اعیان را هم ساختم مجددا باید برای سند اقدام کنم. پس بهتر است بعدا که تصمیم به ساخت گرفتم نیبت به دریافت سند اقدام کنم

نگرانم. استدعای راهنمایی دارم.
علیرضازالی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
0
0
سلام علیکم
یکی از اقوام بنده مبلغ 12 میلیون تومان از شخصی ربا گرفتند و باید 10 میلیون سود بدهد.
ما توانستیم سود آنرا حذف کنیم و فقط 12 تومان بدهی باقی ماند اما آن را هم نتوانست بدهد. طلبکار شکایت کرده و طلبش را میخواهد. بدهکار چگونه میتواند درخواست اعسار نماید و اگر درخواست کند چه میشود؟
آیا میشود از نزول دهنده شکایت کرد که ایشان نزول میدهد؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: مستند به ماده ۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، هر كس به موجب حكم دادگاه به دادن هر نوع مالي به ديگري محكوم شود و از اجراي حكم خودداري كند، هرگاه محكوم به عين معين باشد آن مال أخذ و به محكومٌ له تسليم مي شود و در صورتي كه رد عين ممكن نباشد يا محكوم به عين معين نباشد، اموال محكوم عليه با رعايت مستثنيات دين و مطابق قانون اجراي احكام مدني و ساير مقررات مربوط، توقيف و از محل آن حسب مورد محكوم به يا مثل يا قيمت آن استيفاء مي شود.
از طرف دیگر ماده ۳ از همان قانون بیان می دارد، اگر استيفاي محكوم به از طرق مذكور در اين قانون ممكن نگردد محكوم عليه به تقاضاي محكوم له تا زمان اجراي حكم يا پذيرفته شدن ادعاي اعسار او يا جلب رضايت محكوم له حبس مي شود. چنانچه محكوم عليه تا سي روز پس از ابلاغ اجرائيه، ضمن ارائه صورت كليه اموال خود، دعواي اعسار خويش را اقامه كرده باشد حبس نمي شود.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
0
0
کالای خریدم که پس از تسویه حساب ( نقد و چک) فروشنده از تحویل بخش کوچکی از آن طفره می رود. آیا می توانم از نقد شدن چکها تا زمان تحویل بقیه کالا خوددرای کنم؟ اگر جواب مثبت است چگونه؟با تشکر
عباسعلی کاویانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
0
1
با سلام
سفته ای که واخواست نشده و به عنوان سند عادی تلقی می باشد می تواند حبس داشته باشد؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: به طور کلی در هر نوع محکومیت مالی که منجر به پرداخت بدهی نگردد امکان اعمال ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی که همان حبس ناشی از آن می باشد، وجود خواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
خانمی هستم شاکی پرونده خیانت در امانت در شهر تبریز.متاسفانه در طی تنها جلسه دادرسی که برگزار شد به دلیل غیر بومی بودن من و فارس زبان بودنم چیزی از اظهارات وکیل متهم و خود متهم و صحبت های قاضی پرونده متوجه نشدم.یعنی به زبون ساده خودشون بریدن و دوختن.حتی به اعتراضم راجع به اینکه چون یک طرف دعوی فارس است و قانونا جلسه باید به زبان فارسی برگزار شود توجه نکردن.حتی قاضی پرونده مدارک و اظهارات سه شهود من را نادیده گرفت و منع تعقیب صادر کرد.پس از اعتراض و ضمیمه کردن مدرک علیه شهود متهم دال بر شهادت کذب باز هم حقم را پایمال کردند..حال باید چه کنم؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: بدون آگاهی از جزئیات نمی توان پاسخی ارائه داد. اما باید بیان داشت چنانچه امکان اعتراض و تجدیدنظرخواهی وجود داشته باشد از این فرصت استفاده نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
سلام،فتوکپی سند عادی دارم(اصل آنرا یکی از امضا کنندگان نمیدهد)که کلیه وراث (۱۲نفر)آنرا امضا کرده اند ولی شرکت راه آهن میگوید باید همه امضا خود را نزد ما تایید کنند ،در حالیکه چند نفر نمیآیند .چگونه در محکمه میتوانم ثابت کنم که طرفی که سند را تکذیب میکند در واقع آنرا امضا کرده است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
باسلام وخسته نباشی یک واحد آپارتمان در سال 90 قول نامه ای پیش خرید نموده ام که آقای فروشنده بانیرنگ وکلک تمامی پول آن را دریافت نمود وطبق تعهدش عمل ننمود ه است وامتیاز وکنتوربرق جهت واحد ها وراروها خریداری ننموده است وبعد از 4سال سند ساختمان را برای ما زد ومالک اصلی مبلغی هم اضافه از ماها دریافت نمود وبساز وبینداز ومالک می گویند که چون سند زده اند دیگر ما حق شکایت وامتیاز برق نداریم باید خودمان خریداری کنیم لطف کنید راهنمایی فرمایید با تشکر .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
سلام. مهریه همسر بنده 110سکه تمام بهار آزادی می باشد.درسال 94 عقد کردیم. اکنون ایشان مهریه خود رو به اجرا گذاشته اند. قیمت سکه در بازار 2 نوع می باشد.سکه طرح قدیم و طرح جدید که هر کدام قیمت جداگانه ای دارد. حال من باید سکه ارزانتر را پرداخت کنم؟چرا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
آیا جریحه دار کردن احساسات مذهبی یک جمعیت مذهبی رسمی جرم محسوب می شود ؟ اگر بله ، به استناد کدام ماده قانون
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: پرسش کلی طرح گردیده است؛ فلذا امکان ارائه پاسخ دقیق وجود نخواهد داشت؛ اما به صورت کلی باید بیان داشت بسته به نوع عمل ارتکابی می تواند مصداق جرم توهین یا تظاهر به عمل حرام و یا سایر جرایم باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
با سلام
آیا زمینی که قبلا فروخته شده و بعد از چند سال معارض پیدا میکند قیمت زمین به نرخ روز محاسبه میشود ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
سلام
بنده یک سال پیش یک دستگاه ساختمان به مساحت 170متر فروخته و تمام پول آن را نیز دریافت کرده ام . در قولنامه هم قید شده که کلیه هزینه پایان کار و سند به عهده خریدار است ،حالا بعد از یکسال خریدار نسبت به هزینه پایان کار ساختمان اعتراض دارد و می گوید که این هزینه بالا می باشد و قصد شکایت دارد . سوال بنده اینست که با توجه به مفاد قولنامه آیا شکایت ایشان وارد می باشد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
بنده در يك دادگاهي به جرم خيانت در امانت به شش ماه حبس تعزيري محکوم شدم. بنظر شما آقا ميشود حبس را تعليق و يا رفع كرد و لان در دادگاه تجديد نظر اعتراض زدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
آیا دستگاه های اجرایی می توانند املاک مازاد نیاز خود را به صورت اجاره در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دهند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
من واحد اپارتمانی را که خریده بودم فروشنده به نامم نمیزد الزام به تنظیم سند در دادگاه دادم ودادگاه به نفع من رای داده و در اجرای احکام به دفترخانه طی نامه ای اعلام شده سند واحد اعلامی بنام من تنظیم شود حالا سوال ایجاست که ایا من میتوانم از اجرای احکام تقاضا کنم محکوم به را به نان شخص دیگری تنظیم سند شود البته در خواست را تقدیم قاضی اجرای احکام نمودم قاضی قبول نمیکند پاسخ را از شما می خواستم چگونه عمل کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
سلام.بنده در تاریخ 1394/05/18 یک واحد آپارتمان را رهن نموده ام و با اعلام مالک مبلغ وجه الرهانه (15 میلیون تومان) را به بنگاه دار پرداختم که پس از دریافت امضا قولنامه مبلغ رابه صاحب خانه بدهد.هر زمان که به بنگاه مراجعه مینمودم برای دریافت قولنامه،بنگاه دار اعلام مینمود که صاحبخانه هنوزامضا نکرده است تا اینکه بعد از گذشت 10 ماه از تاریخ قولنامه صاحبخانه اعلام نموده که مبلغی که بنده داده ام را دریافت ننموده است.پس از پیگیری متوجه شدم که یک قولنامه دیگر بعد از قولنامه بنده بین صاحبخانه و بنگاه دار تنظیم شده است.البته در قولنامه ای که برای بنده تنظیم شده بود در قسمت موجر نام صاحبخانه نوشته شده بود اما بعدا که مشاهده نموده ام قولنامه ام را دیدم که روی اسم صاحبخانه را خط زده اند و اسم بنگاه دار نوشته شده است(فقط اسم و فامیل تغییر کرده و الباقی اطلاعات صاحبخانه است).تاریخ تنظیم قولنامه بنده 4 روز قبل تر از تاریخ تنظیم قولنامه بنده است و شماره قولنامه بنده هم قبل از قولنامه دیگر است.بنده از بنگاه دار شکایت کیفری خیانت در امانت کرده ام و رای از دادگاه صادر شده و بنگاه دار به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.حال سوال بنده این است که رد مال چه میشود؟ و با توجه به دستکاری در قولنامه میشود برای جعل سند از بنگاه دار شکایت کرد؟سپاسگزارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
من در برج 11 95 یک منزل مسکونی اجاره کردم و بعد از مدت دوماه فهمیدم که ملک به چند نفر فروخته شده است باسند جعلی و بنگاه هم به من اجاره داداه این ملک به من اجاره داده و موجر هم قلنامه من امضاء نکرده به گفته بنگاه مسافرت رفته بود و من مبلغ 20 ملیون بابت پول پیش به حساب بنگاه ریخته ام الان باید چیکار کنم با تشکر
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
با سلام اینجانب 6 سال در شرکتی مشغول به کار بوده ام. امسال اخراج شدم و در عوض پرداخت تعهدات مرا تهدید به شکایت کردند. من مهندس عمران هستم و در دفتر فنی شرکت کار می کنم مدیر عامل ادعا می کند که در مناقصه ای که شرکت کردیم و برنده شدیم بعلت محاسبات اشتباه من شرکت متضرر شده در صورتیکه مدیرعامل بعلت نداشتن کار گفت که قیمت پایه داده شده توسط مناقصه گزار داده شود. و مرا تهدید کردند در صورت شکایت به اداره کار برای درخواست مطالبات او از من شکایت می کندلازم به ذکر است هیچ قراردادی بین ما نوشته نشده است
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: نداشتن قرارداد مانع اقدام و مطالبه حقوق قانونی شما نخواهد بود. از طرف دیگر چنانچه شرکت مدعی ورود خسارت از طرف شما می باشد می بایست ادعای خود را در محکمه به اثبات برساند و به صرف داشتن ادعای ورود خسارت نمی تواند جلوی پرداخت حقوق قانونی شما را بگیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
سلام خدمت شما عزيزان من پدر دختر بيست و يك ساله هستم دخترم بدليل رفتار بد همسرش و ندادن نفقه مي خواه شكايت كند در ضمن داماد بنده قباله ازدواج را پنهان كرده ئ ميگويد گم شده به نظر شما چگونه ميتواند جهت طلاق به گونهاي كه مهريه را باز پس گيرد اقدام كند با تشكر فراوان
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: به منظور اخذ تصویر یا رونوشت از قباله نکاحیه می توانید به دفترخانه تنظیم کننده سند نکاحیه مراجعه نمایید. متعاقباً نسبت به مطالبه نفقه و نیز مهریه و یا طلاق بواسطه عسر و حرج اقدام نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
سلام خدمت شما ، من سه سال پيش بدليل اينكه در ايران زندگي نميكنم به پدرشوهرم وكالت دادم براي اجاره ملكي كه در تهران داريم ، ايشون هر چهار ماه يكبار در مدت اين سه سال گذشته مبلغ اجاره را به شماره حساب من واريز ميكردند ، دو ماه هست كه از زمان واريز اجاره گذشته و ايشون اجاره را واريز نكردند و بدليل مشكلي كه با همسرم پيدا كردند گويي قصد آزار ما را دارند ، من قصد دارم كه سفري به ايران داشته باشم و وكالتنامه اي كه به ايشون دادم رو باطل كنم و از ايشون بابت خيانت در امانت شكايت كنم ، اگر ايشون بعد از شكايت من مبلغ اجاره را واريز كنند آيا شكايت من منتفي ميشود يا ميتوانم شكايت را عليه ايشون ادامه بدهم ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
ایا پدر و مادری که در قید حیات هستند و به یکی از فرزندانشان وکالت دادند بابت کاری و فرزند بخواهد ملکشان را بنام خودش خرید و فروش کند ایا ورثه می توانند حقشان را از این فرد بگیرند
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: پرسش کننده محترم بدون آگاهی از مفاد وکالت نامه مورد پرسش نمی توان پاسخی ارائه داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
باسلام. فردی هست که بیش از 4 ساله مبلغی بدهکار می باشد .مدرکی هم در این رابطه ندارم ایا مراجعه حضوری به درب منزل ایشان برای درخواست طلب مشکلی برای من ایجاد نمیشود و ایشان بر علیه من بخاطر این مراجعه میتونه طرح دعوا کند
باتشکر
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: بهتر است از طریق ارسال اظهارنامه رسمی طلب خود را مطالبه نمایید. متعاقباً با طرح دعوی در مرجع صالح و اثبات ادعای خود می توانید به پول خود برسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
عرض سلام
من از شرکت... خودرو یک ماشین خریدم بصورت شرایطی. تمام چکها پاس شده اند و الان باید سند ماشین به نامم زده بشه. ولی میگن چون دو تا از چکاتون برگه شدن و با تاخیر پاس شدن باید مبلغ پانصد هزار تومان جریمه پرداخت کنید تا سند بنامتون بشه.
میخواستم بدونم از نظر حقوقی این کارشون درسته؟؟؟؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: مطالبه خسارت تاخیر در تادیه قانونی است اما باید به قرارداد منعقد شده مراجعه نمود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
درخصوص بند 7 ماده 426 ق.آ.د.م اگر مثلا پس از صدور رای قطعی در خصوص ورود ضرر بر اثر مسئولیت قراردادی و مدنی ، سندی کشف شود که نشان دهنده فعل زیانبار خوانده باشد و درخواست اعاده دادرسی شود و در نهایت رد شود آیا میتوان با عنایت به کشف سندی که نشان میدهد در زمان موضوع دعوا قرارداد خاتمه یافته و در حین دادرسی مکتوم بوده مجددا درخواست اعاده دادرسی نمود؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: مطابق بند 7 ماده 426 قانون آیین دادرسی مدنی درخواست اعاده دادرسی دراینصورت در شرایطی است که پس از صدور حکم، اسناد و مدارکی به ‌دست آید که دلیل حقانیت درخواست‌ کننده اعاده دادرسی باشد و ثابت شود اسناد و مدارک یادشده در‌جریان دادرسی مکتوم بوده و دراختیار قاضی نبوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
سلام.بنده بابت طلبم از شخص به مبلغ 18 میلیون تومان سفته گرفته ام.ومدت یکسال از آن بدهی به من میگذرد.وحالا در تاریخ 12/3/96 سررسید سفته مذکور هست.آیا میتوانم به پولم برسم و چطوری؟در ضمن اون بدهکار هیچی نداره و با پولی که از من گرفته یه خونه اجاره کرده آیا میتوان پول اجاره رو از صاحب خونه اش گرفت؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: نسبت به طرح شکایت علیه نامبرده و متعاقباً شناسایی و توقیف اموال وی اقدام نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
همسر من به منزل پدرش در کرج رفته و تقاضا میکند که برای گرفتن طلاق توافقی من به دادگاه کرج بروم و از انجا اقدام کنیم ایا امکانپذیر میباشد یا حتمآ باید به دادگاه نزدیک محل سکونت مرد مراجعه کرد .ممنون
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: مطابق ماده۱۲ قانون حمایت خانواده، در دعاوي و امور خانوادگي مربوط به زوجين، زوجه مي تواند در دادگاه محل اقامت خوانده يا محل سکونت خود اقامه دعوي کند؛ مگر در موردي که خواسته، مطالبه مهريه غيرمنقول باشد.
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
0
0
باسلام ایا خسارت افت قیمت خودرو را از خسارت واردکننده میتوان گرفت
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: خسارت افت قیمت خودرو قابل مطالبه خواهد بود.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
با عرض سلام و کمال احترام
بنده یک مشکلی برایم پیش آمده که تقاضای راهنمایی دارم:
پرونده ای که بنده در آن شاکی هستم در حال حاضر در شعبات اجراي احکام دادسرا باز ميباشد,جاي محکوم له و محکوم عليه درسامانه ثنا اشتباه درج گرديده است!! که متاسفانه با چندين بار مراجعه حضوري و پذیرش شعبات اجراي احکام مبني بر درستي اشکال و نامه زدن انها به فناوري اطلاعات قوه قضاييه براي اصلاح آن ,تا کنون بعد از گذشت 6ماه تاکنون اقدامي صورت نگرفته است!!
متاسفانه شعبات اجرای احکام پاسخگو نمی باشند,چه کاری می توانم انجام دهم؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: اقدام قانونی خاصی برای شما متصور نمی باشد. پیگیر اصلاح اشتباه در سامانه باشید.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
با سلام
بنده شاغل در دانشگاه هستم و چند تا خواستگار همزمان دارم گزینش که دوست من هست در جریان این امر و حالا منو تهدید به اخراج میکنه در حالیکه من رابطه نامشروع ندارم و خانواده من در جریان آشنایی هستن و حتی کسانی که باهاشون آشنا میشم خواستگاری هم اومدن میخوام بدونم واقعا میشه اینجوری کسی رو اخراج کرد
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: صرف آشنایی نمی تواند مصداق رابطه نامشروع باشد. از طرف دیگر هر اتهامی نیازمند اثبات می باشد.
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
بابت تصادفی که در جاده کردم ماشینم افت قیمتی در حد پنج میلیون تومان پیدا کرد حالا برای گرفتن افت قیمت در شورای حل اختلاف شکایت کردم آیا قانونی هست که نتوانم افت قیمت ماشینم را از طرف مقابل که مقصر هم بوده است بگیرم؟ راه فراری برای طرف مقابل وجود دارد؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: خسارت ناشی از افت قیمت خودرو قابل مطالبه می باشد. مرجع رسیدگی کننده در مقام بررسی موضوع به دلایل و دفاعیات طرفین توجه کرده و حکم مقتضی صادر می کند.
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
از منظر محل و حوزه قضایی، دادگاه صالح جهت رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه کدام می باشد؟
دادگاه محل سکونت(اقامتگاه) زوجه(زن) یا محل سکونت(اقامتگاه) زوج(مرد) و محل واقع شدن جهیزیه؟؟؟
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
من و فرزندانم صاحب 40 درصد سهام شرکت سهامی خاص ( کارخانه تولیدی ) هستیم ، متاسفانه بعدا متوجه شدیم شریک مان که دارای 60 درصد سهام میباشد مخفیانه با درج آگهی دعوت در روزنامه و تشکیل مجمع فوقالعاده نسبت به افزایش سرمایه شرکت از طریق مطالبات نقدی به نفع خودش اقدام کرده و 40 درصد سهام ما حالا 8 درصد شده و سهام خودش 92 درصد . یعنی با طلبکار کردن خودش از شرکت بدون نیاز به رعایت حق تقدم ( 60 روز ) افزایش سرمایه داده و نسبت سهامداران رو به نفع خودش تغییر داده. کل دارایی من و فرزندانم در خطر است لطفا مرا برای احقاق حقم راهتمایی بفرمایید تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
سلام .اگر زن بدون ادله محکمه پسند بخواهد در کوتاه تین زمان ممکن طلاق بگیرد درصورتی که مرد حاضر به طلاق توافقی نیست چه باید کرد در ضمن مهریه ۳۱۳سکه بوده بخشیده شده و ۱۴ سکه الان مهر هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
سلام و خسته نباشید
به استحضارتان می رسانم من به پیشنهاد یکی از مدرسین بورس که مدرس بنده هم بودند اقدام به افتتاح حساب فارکس کردم و پسوردم را به درخواست ایشان در اختیار ایشان قرار دادم تا طبق پیشنهادات ایشان در کانال تلگرامی شان اقدام به معامله گری در بازار فارکس کنند و سود حاصله را به نسبت مساوی بین همدیگر تقسیم کنیم در ضمن در کانال شان عنوان کرده بودند که تضمین سرمایه اولیه با خودشان می باشد.
متاسفانه ایشان در همان ساعات اولیه کار با حساب من تمام 1000 دلار من را از بین بردند و به اصطلاح کال مارجین کردند و پس از اعتراضات من عنوان کردند که آخر هفته من جبران می کنم و نگران نباشید ولی متاسفانه آخر هر هفته با بهانه های مختلف از انجام تعهدشان سرباز می زدند. اکنون تصمیم گرفتم از ایشان شکایت کنم.
ممنون می شوم من را راهنمائی بفرمائید.
لطفا پاسخ سئوال من را به ایمیل من ارسال نمائید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
بنده دارای یک خوردروی قسطی میباشم . میخاسیتم بدانم بعد مرگ من قسط خودروی فوق رو خانونداده من باید پرداخت کند یاخیر . خواهش میکنم جواب بنده را بدهید چون برایم خیلی مهم هست و به مرگ و زندگی بنده ربط دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
سلام.من پیجی به یک شرکت حقوقی فروختم اما پولش رو به نمیدن و هچقدر پیام میدم انگار نه انگا میخوام بدونم میتونم شکایت کنم ازشون؟از چه طریقی میتونم شکایت کنم تا پولم گیرم بیاد و اینکه مدرک اینکه بهشون پیج فروختم هم دام و پیام ها رو.شرکتشون انگار ثبت شده توی اتحادیه.من خودم شهر اهوازم اون شرکت تهران چطوری پیگیری نم/؟مرسی ازتون اگه جواب رو بدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
با سلام وعرض ادب
بنده یه ساختمان دارم که ضلع شمالی ان کوچه ای تازه تاسیس میباشد که بنده اقدام به نصب درب نموده ام.با توجه به اینکه فقط 3 همسایه به ان کوچه حق نصب درب دارند و روبروی ساختمان بنده قطعات خالی هستند و صاحبان ملک در دسترس نیسته و خارج از کشور اقامت دارند یکی از همسایه ها به نصب درب بنده شکایت کرده اند.آیا این همسایه ی عزیز چنین حقی دارندو اینکه میتواند مانع نصب درب بنده شوند؟
با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
سلام
سند مشاعی (سه دانگ) از ملک با مساحت 200 متر مربع داشم که سهم خود (100مترمربع) را فروختم در مبایعه نامه بنگاه چنین نوشته شده که هرگاه معلوم شود مساحت ملک بیش از مقدار فعلی باشد مابقی سهم فروشنده خواهد بود به سخن دیگر معامله نسبت به 100 متر انجام شده است. سپس در دفترخانه نسبت به انتقال سه دانگ مشاع اقدام و به نام خریدار سند تنظیم شد.
هم اکنون معلوم شده مساحت زمین 220 مترمربع است یعنی 10 متر مربع سهم بنده است. ( نقشه بردار اداره ثبت اسناد اندازه گیری کرده ولی تاکنون نسبت به اصلاح سند جدید که به نام خریدار است اقدامی نشده است) حال برای احقاق حق خودم از بابت مقدار اضافی چه اقدام حقوقی میتوانم انجام دهم. قبلا از زحمات شما سپاسگزارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
سلام و احترام : شوهری که همسرش را سه سال قبل( سال 93 یا 94 ) (بههمرا ه فرزندی که از زن صیغه ای خود قبلاً داشته است)به قتل رسانده مبلغ دیه بر اساس کدام سال باید پرداخت نماید؟ آیا مبلغ دیه فرزندش (3 ساله) کامل به همسر صیغه ای قبلی و فرزند دیگرش بپردازد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
باسلام خسارتی بهمن واردشده و دادخواست تامین دلیل داده ام ولی متاسفانه کارشناس رسمی دادگستری یک دهم خسارت واقعی محاسبه نموده . و پرونده در شورای حل اختلاف است . چه کار قانونی انجام دهم ؟ و چه اقداماتی نمایم ؟ متشکرم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
با سلام
در یک شرکت با مسئولیت محدود مدیر عامل خارج از هیئت مدیره و سهامداران بوده. بعد از مدتی ایشان بدون تسویه حساب و تحویل و تحول اخراج شده اند. بعد از اخراج مدیر عامل هیئت مدیره شرکت هم تغییر کرده است و مدیر عامل جدید برای مدت 1 سال کار کرده اند و دوباره هیئت مدیره و مدیر عامل عوض شدند و هیئت مدیره و مدیرعامل جدید مشغول به کار شده اند . در حال حاضر مدیر عامل جدید با طرح شکایت کیفری خیانت در امانت و تحصیل مال غیر از مدیر عامل اسبق که بدون تسویه حساب و تحویل و تحول اخراج شده شکایت نموده است. این سوال مطرح است آیا مدیر عاملی که بدون تسویه حساب و تحویل و تحول از شرکت توسط هیئت مدیره وقت اخراج شده و بعنوان مدیر عامل موظف مشغول به کار بوده( خارج از هیئت مدیره و شرکاء) و صرفآ مصوبات هیئت مدیره را اجرا کرده و همچنین حق امضاء به تنهایی نداشته و در سالهایی که مدیر عامل بوده مفاصا حساب تامین اجتمایی و اداره دارایی را دارد و نیز هیچگونه بدهی به پرسنل و غیره نداشته . آیا باید جوابگوی شکایت مدیر عامل فعلی باشد ؟
یا اینکه هیئت مدیره آن زمان باید پاسخگو باشد ؟ و آیا قانونآ مدیر عامل فعلی میتواند از مدیر عامل اسبق شکایت کند ( بدون در نظر گرفتن این موضوع که دو بار هیئت مدیره و مدیر عامل عوض شده اند ) . ؟؟!! ضمنآ مدیر عامل جدید ، شرکت را از مدیر عامل سابق تحویل گرفته است و هیچگونه مراوده کاری یا تحویل و تحولی با مدیر عامل اسبق نداشته است. خواهشمند است راهنمایی بفرمائید. ممنون
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
با سلام ؛ اینجانب در سال 87 یک دستگاه کامیون از فردی خریداری نمودم ،این کامیون لیزینگی بود و دارای دفترچه اقساط بود که از مجموع 60قسط تعداد17قسط توسط مالک اولی پرداخت شده بود و مابقی اقساط توسط من که خریدار دوم بودم پرداخت شد با عنایت به اینکه شرکت فروشنده خودرو از طرف سازمان تعزیرات حکومتی به دلیل گران فروشی محکوم به پرداخت خسارت به صاحبان این مدل از خودرو ها گردید ،با عنایت به اینکه مابین من خریدار و فروشنده مبایعه نامه رسمی و وکالت بی قید و شرط و بلاعزل نسبت به خودرو مذکور تهیه و تنظیم گردید ،اقای فروشنده بدون اطلاع بنده در سال 90-91 به شرکت فروشنده خودرو مراجعه و بدون ارائه شکایت به صورت توافقی مبلغی کمتر از مبلغ واقعی خسارت متعلقه را دریافت نموده و پرونده دریافت خسارت را خاتمه داده اند ،سوال من اینکه آیا با توجه شرح فوق می توانم از ایشان شاکی باشم ؟
مجید مجیدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
0
0
با سلام اینجانب دارای فرزند پسر 3 ساله ای می باشم قصد دارم سند ملکی را به نام ایشان بزنم تا احیانا بعد از فوت بنده،محتاج دیگران نباشد.سوال، بنده میتوانم شخصا تا قبل از 18 سالگی پسرم، این ملک رامجددا به نام خودم انتقال داده یا اقدام به فروش آن نمایم؟
در ادامه سوال قبلی ام چنانچه سند ملکی را به پسر 3 ساله ام انتقال بدهم و در طول زندگی ام صاحب فرزندانی دیگر شوم(و تا قبل از 18 سالگی پسرم این ملک را به نام خودم نزده و فوت نمایم) چکار باید کرد که ان فرزندان نیز از این ملک به صورت قانونی سهم داشته باشند؟ آیا با وصیت نامه محضری این کار امکان پذیر است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
با سلام و احترام
در سال 95 بطور طلاق توافقی از همسر خود جداشده و همسر از تمام حق و حقوق خود بجز مهریه گذشت کرده و بنابرتوافق صورت گرفته در حکم مهریه خود را بصورت اقساطی که در حکم دادگاه آمده است دریافت میکند و طلاق توافقی ما ثبت شده است.بعد از گذشت دوسال از جاری شدن طلاق و گرفتن ماهانه مبلغ توافقی زوجه شکایتی مبنی برکم بودن مبلغ توافقی تنظیم کرده و دادگاه حکم برپابرجابودن طلاق توافقی داده شده و شکایت او را رد کرده است.لیکن زوجه حکم را قبول نداشته و به آن اعتراض نموده است. سوال بنده این است که آیا اعتراض راهی به جایی خواهد رسید یا اینکه توافق پابرجا خواهد بود چون حکم طلاق بصورت طلاق توافقی داده شده استو گزارش اصلاحی نیز برطلاق توافقی بوده است.
همچنین زوجه در این مدت با پیامهای تهدید آمیز آرامش را از بنده گرفته است مبنی براین که مبلغی بابت مهریه بگیرد.حال آن که مبلغ تقسیط مهریه ماه به ماه به حساب واریز میشود.لطفا در این باره نیز مرا راهنمایی کنید که با این ارسال پیامهااز طرف او چه کنم.
دشتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
با سلام و احترام : شوهری که همسرش را سه سال قبل( سال 93 یا 94 ) (بههمرا ه فرزندی که از زن صیغه ای خود قبلاً داشته است)به قتل رسانده مبلغ دیه بر اساس کدام سال باید پرداخت نماید؟ آیا مبلغ دیه فرزندش (3 ساله) کامل به همسر صیغه ای قبلی و فرزند دیگرش بپردازد؟
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: بر اساس ماده 488 قانون مجازات اسلامی مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع جنایت به ترتیب زیر است مگر این که به نحو دیگری تراضی شده باشد.

الف- در عمد مستوجب دیه ظرف یک سال قمری

ب- در شبه عمد ظرف دو سال قمری

پ- درخطای محض ظرف سه سال قمری

تبصره- هر گاه پرداخت کننده در بین مهلت های مقرر نسبت به پرداخت تمام یا قسمتی از دیه اقدام کند محکوم له مکلف به قبول آن است.

بر اساس ماده 489 این قانون درجنایت خطای محض پرداخت کننده باید ظرف هر سال یک سوم دیه و در شبه عمدی ظرف هر سال نصف دیه را بپردازد.

ماده 490 این قانون در صورتی که پرداخت کننده بخواهد هر یک از انواع دیه را پرداخت نماید و یا پرداخت دیه به صورت اقساطی باشد معیار قیمت زمان پرداخت است مگر آن که بر یک مبلغ قطعی توافق شده باشد.

ماده 491 قانون مجازات اسلامی در مواردی که بین مرتکب جنایت عمدی و اولیای دم یا مجنی یا منجی علیه برگرفتن دیه توافق شود لکن مهلت پرداخت آن مشخص نگردد دیه باید ظرف یک سال از حین تراضی پرداخت گردد.
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
سلام .اگر زن بدون ادله محکمه پسند بخواهد در کوتاه تین زمان ممکن طلاق بگیرد درصورتی که مرد حاضر به طلاق توافقی نیست چه باید کرد در ضمن مهریه ۳۱۳سکه بوده بخشیده شده و ۱۴ سکه الان مهر هست
مدیر پایگاه پاسخ کارشناس: با عنایت به تبصره ماده 1133 قانون مدنی زن نیز در موارد محدودی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید . این موارد عبارتند از :
1- خودداری یا عجز شوهر از دادن نفقه وفق ماده 1129 قانون مدنی
2- غیبت شوهر بیش از چهار سال(ماده 1029 ق . م )
3- وکالت زن در طلاق(ماده 1119 ق.م ) .
- عسر و حرج زن(ماده 1130 ق . م).
۱) نظرات ارسالی شما، پس از تایید توسط خبرگزاری ​میزان​ ​در سایت ​منتشر خواهد شد​.​
۲) خبرگزاری میزان٬ نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۳) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آخرین اخبار گروه حقوق و قضا
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
حقوق و قضا-داخلی-اقتصادی-
حقوق و قضا-داخلی-اقتصادی-
حقوق و قضا-داخلی-اقتصادی-
حقوقی-زندانیان